Podle čeho vybrat typ a značku menstruačního kalíšku?

Jaký kalíšek je vhodný právě pro mě?

Menstruační kalíšek je jednoduchý výrobek, vyrobený pouze ze silikonu. Na první pohled mohou jednotlivé značky vypadat podobně, ale jsou mezi nimi rozdíly.

Rozdíly mohou rozhodnout o tom, zda Vám menstruační kalíšek bude vyhovovat či nikoliv nebo jeho používání zpříjemnit.

1. Materiál - velký rozdíl v pružnosti, hladkosti, ...
Materiál menstruačního kalíšku je první, na co se zaměřte. Ten zajistí, aby byl pro Vás vždy kalíšek příjemný, aby se přizpůsobil Vašemu tělu, tvaru Vaší vagíny a tak nijak netlačil a zároveň dobře držel podtlak. Materiál by měl být již na dotek jemný a příjemný. Základní podmínkou je použití lékařského silikonu, to obvykle splňují všichni výrobci. Lékařský silikon zajišťuje zdravotní nezávadnost, nejsou na něj alergické reakce a je lety ověřený. I mezi lékařským silikonem jsou rozdíly v kvalitě materiálu. Čím vyšší kvalita, tím je kalíšek jemnější a má lepší vlastnosti v pružnosti a držení tvaru. To zajistí lepší funkci a mnohem delší životnost. S vyšší kvalitou silikonu se kalíšek také lépe umývá, je jemnější a má tak menší póry na zachycení částic.
Většina výrobců na použitém silikonu šetří a používají nízkou kvalitu lékařského silikonu. Menstruační kalíšek LUNACUP je vyroben z vysoce kvalitního lékařského silikonu PLATINOVÉ (*****) kvality.

2. Povrch - jemný a hladký pro snadné čištění
Povrch menstruačního kalíšku má být prost jakýchkoliv drážek, nerovností, záhybů neboť do nich se může zachytávat menstruační krev a znesnadňovat čištěn/údržbu kalíšku.
LUNACUP je záměrně proveden jednoduše, bez zbytečností a je tak hladký a jeho čištění je tak velmi snadné.

3. Provedení stopky - duté stopky překáží ...
Stopka je zakončení menstruačního kalíšku, které slouží k snadnějšímu vyjmutí menstruačního kalíšku. Když ženy kalíšek dráždí či jej cítí, je to obvykle způsobeno stopkou. Je velmi důležité dobře zvolit její provedení. Stopka kalíšku má splňovat tyto parametry:

 • být co nejmenší, aby nepřekážela
 • zároveň být dostatečně veliká, aby ji bylo za co zachytit
 • mít nějaké výstupky (gripy), které zajistí, že nebude klouzat
 • být jemná a nemít ostré hrany
 • stopka by měla být akorát dlouhá, abyste ji nemuseli zkracovat. Při zkracování (stříhání) vznikají ostré hrany, které pak mohou mírně dráždit.
  Upozornění: Pozor na kulaté a duté stopky (má například Mooncup). Je to nevhodný způsob provedení stopky, na které si mnoho žen stěžuje. Do duté stopky se snadno dostane znečištění a špatně se umývá, zároveň je úzká a tak se špatně chytá. Vždy si tak vybírejte stopku plochou.

Stopka kalíšku LUNACUP byla navržena, dle výše uvedených bodů a je:

 1. velmi jemná a ohebná, okraje jsou zaoblené
 2. krátká a tak není třeba ji zkracovat
 3. tvar je do kosočtverce, tím je zajištěna dostatečná šířka i přes kratší délku (tzn. dá se dobře zachytit a zatáhnout za ní)
 4. má na sobě tři vystouplé obruče (gripy), aby prsty neklouzaly

4. Tvar - více ženám vyhovuje kuželovitý
Tvarově rozdělujeme menstruační kalíšky na tvaru kuželu nebo zvonu. Obecně lze říci, že kuželovité kalíšky vyhovují více ženám (jsou univerzálnější). Tvar zvonu tak doporučujeme pouze ženám, které mají například povolené svalstvo pánevního dna, kde větší širší kalíšek může být  výhodou.
LUNACUP je anatomicky tvarovaný do tvaru kuželu, proto většině žen velmi vyhovuje.

5. Horní okraj, lem
Horní okraj menstruačního kalíšku a jeho horní část musí být vždy rozšířená. Tato část se přitiskne ke stěnám pochvy a zajistí dobré těsnění a tedy neprotékání. Všechny menstruační kalíšky to takto mají řešené. Neplatí však, že čím je okraj širší a vyšší, tak že lépe těsní. Naopak vyšší a širší okraje mohou být při manipulaci s menstruačním kalíškem v pochvě nepříjemné. Toto zesílení má být mírné s výraznější obručí na okraji menstruačního kalíšku.
LUNACUP přechází do zesílení plynule, bez hrany, je tak velmi pohodlný. Zároveň horní okraj je zesílený dostatečně silně pro pevnost a jistotu neprotečení.

6. Dírky, rysky, gripy
Prstence/gripy: Na spodní části menstruačního kalíšku (nad stopkou), by měly být výstupky (grypy), aby menstruační kalíšek neklouzal mezi prsty při vyjímání. Dírky pro podtlak: Dírky pod horním okrajem slouží k uvolnění podtlaku, jsou na každém menstruačním kalíšku. Mají být co nejvýše, aby byla co největší kapacita menstruačního kalíšku a dostatečně veliké, aby se dobře čistili. Objemové rysky: Správný menstruační kalíšek má také objemové rysky, pro měření množství Vaší menstruace.
LUNACUP má vzorově provedené prstence / dírky / objemové rysky.

7. Barevnost

 

Barevné varianty LUNACUP jsou zdravotně nezávadné (testováno v akreditovaných laboratořích).

8. Zdravotní nezávadnost - ověřte

Vždy zkontrolujte, zda výrobce provedl testy zdravotní nezávadnosti kalíšku.

Všechny testy LUNACUPu prokázaly 100 % zdravotní nezávadnost. Testy byly provedeny v řadě mezinárodních akreditovaných laboratořích vč. státních laboratoří.  Výsledky testů zde.

 

Zdravotní nezávadnost

Zdravotní nezávadnost ověřena