Kategorije vprašanj

Nejčastější otázky ve stručnosti
Jak vybrat velikost kalíšku?

Ženám do 30 let nebo ženám, které rodily císařským řezem, doporučujeme menší velikost kalíšku.

Ženám nad 30 let nebo ženám, které rodily vaginálně, doporučujeme větší velikost. 

Menší velikost doporučujeme také ženám, které jsou výrazně úzké a mají problém zavádět tampony super a větší velikost nebo nejsou tampony zvyklé používat vůbec.

Doporučení většího kalíšku často zvažujeme u silnějších menstruací, u žen s povoleným pánevním svalstvem nebo u žen, které používají největší velikost tamponu. 

Pokud si nejsi jistá, přečti si náš článek nebo nám napiš. 


Jak často se kalíšek vyprazdňuje?

Menstruační kalíšek LUNACUP vydrží obvykle 2-3x déle než tampony. Obecně v silné dny se menstruační kalíšek vyprazďnuje po 3-6 hodinách a ve slabší dny po 8-12 hodinách. 

Kalíšek nenechávej zavedený nikdy déle než 12 hodin i v případě kalíšku LUNACUP evolution, který můžeš vyprázdnit bez vyndání. 


Jak hluboko se má kalíšek zavést? 

Kalíšek musí být celý uvnitř včetně stopky. Pokud se tam kvůli nižšímu čípku stopka nevejde, je třeba ji zkrátit. U kalíšku LUNACUP evolution stopku nezkracuj, ale zasuň buď do první nebo do druhé polohy. 


O menstrualni skodelici
Kaj je menstrualna skodelica?

Menstrualna skodelica LUNACUP je sodobni in ekološki higienski pripomoček za sodobne ženske, katere živijo polnovredno življenje. Skodelica je za vsako žensko, katera ceni lastno zdravje in udobje ob menstruaciji in za katero so te stvari na prvem mestu.


Iz česa je LUNACUP narejena?

Iz medicinskega silikona najvišje kvalitete ELASTOSIL® LR.

 • Medicinski silikon se uporablja v zdravstvu že več kot 50 let!
  Iz njega so narejene tudi kontaktne leče, implantati za povečanje prsi in nadomestitve srčnih zaklopk!
 • Silikon, ki ga uporabljamo ima certifikat za uporabo znotraj telesa do 30 dni.

Prednosti medicinskega silikona ELASTOSIL® LR:

 • hipoalergeničen, torej ne povzroča alergične reakcije.
 • antibakterijski – preprečuje množenje mikroorganizmov (v nasprotju z vložki in tamponi, kateri množenje spodbujajo).
 • elastičen, mehek in odporen.
 • nevtralen, ohranja pravilen pH nožnice.

Življenjska doba skodelice LUNACUP?

Posamezna skodelica LUNACUP se uporablja 5 in več let. Življenjska doba izdelka presega 10 let.

Tako dolgo lahko uporabljate samo eno skodelico zaradi tega, ker je narejena izključno iz medicinskega silikona. Ta je antibakterijski in omogoča redno in enostavno sterilizacijo doma in tudi na potovanju. Skodelica se vedno ob koncu menstruacije sterilizira in je tako čista in sterilna, pripravljena na novo uporabo.


Výhody menstruačního kalíšku
Co mi menstruační kalíšek přinese?

Menstruační kalíšek je revoluční - zásadně změní tvůj život k lepšímu!

 • Poprvé v životě zažiješ, že zapomeneš na svou menstruaci. 
 • Menstruace tě nebude omezovat. Budeš se moct věnovat jákékoliv aktivitě - stejně jako během dnů, kdy menstruaci nemáš.
 • Vyhneš se celé řadě trapných situací. Už nebudeš muset hledat koš, do kterého bys vyhodila tampon či vložku.
 • Už nikdy nebudeš muset jít kupovat vložky a tampony. 

Co všechno můžu s menstruačním kalíškem dělat?

Všechno to, co děláš v kterýkoliv jiný den, když nemáš menstruaci.*

 

* Po celou dobu menstruace, obzvlášť během dnů, kdy máš měsíčky nejsilnější, ale doporučujeme více odpočívat a dodržovat klidový režim. Menstruace je cyklická fáze ženy, kdy se ponořuje hlouběji do sebe a očišťuje se jak fyzicky, tak i psychicky. Každá žena by měla naslouchat signálům svého těla a respektovat je.


Menstrualna skodelica in nevarnosti za zdravje
Menstruační kalíšek shromažďuje krev. Nemůže mi to ublížit?

Tato častá obava, která vychází ze zakořeněného zvyku zachytit krev do něčeho savého, rozhodně není na místě. Krev je zcela přirozeně zachytávána a za několik hodin vylita.

Menstruační krev pomalu vytéká z čípku (děložní hrdlo) otvorem o velikosti hlavičky špendlíku. Ve stoje i vleže se krev hromadí v menstruačním kalíšku.
I v případě, že budeš stát na hlavě, krev malým otvorem rozhodně neproteče zpět. Nakonec i při používání vložky bude v takovém případě krev, která je v tu dobu v pochvě, téct nahoru. To je zcela normální a nehrozí ti při tom žádné riziko. Pochva odděluje vnitřní část těla od vnějšího prostředí. Menstruační kalíšek navíc vytváří podtlak a zamezuje přístupu vzduchu z vnějšku. Menstruační krev se tak nemůže zkazit a nemůže zapáchat tak, jako k tomu dochází u vložek, u kterých krev reaguje se vzduchem a množstvím bakterií.

Zajímavost: Věděla jsi, že vložky a tampony nejsou sterilované? Buničina či podobný materiál, ze kterého je tampon vyroben, projde celou výrobou a pak je zabalen. Jakmile se dostane k tobě, nemáš jistotu, že se v něm nenachází bakterie. Dokonce nemáš ani žádnou možnost ho sterilizovat. Menstruační kalíšek namísto toho můžeš kdykoliv v pohodlí svého domova umýt či vyvařit.


Jak se na používání menstruačního kalíšku dívají gynekologové? 

 

Mnoho gynekologů a gynekoložek menstruační kalíšek propaguje a chválí. Většina gynekologů jsou ale bohužel muži a nemohou zažít ten skvělý pocit pohody, svobody a zdraví, který menstruační kalíšek přináší. Jsou odkázáni jen na tvrzení druhých. Přečti si vyjádření některých z nich:

Gynekolog, MUDr. Helena Máslová

„Menstruační kalíšek je velmi vhodný, navíc k přírodě šetrný.“

 

Gynekolog, MUDr. Marcela Bittnerová

„Vzhledem k použitému materiálu nepodněcuje menstruační kalíšek vznik svědivého výtoku (mykózy). Protože se na čípek děložní jakoby navléká, nezabraňuje odtoku krve z dělohy. Je vhodný pro všechny ženy, které již měly pohlavní styk.“

 

Gynekolog, MUDr. Lukáš Hruban

„Jde o levný a hygienický způsob. Nevím o nikom, kdo by si stěžoval. 
Tato varianta je bezproblémová a vhodná doporučení.“

 


Menstrualna skodelica in jaz
Mohu menstruační kalíšek použít, i když mám velmi silnou menstruaci? 

Ano, můžeš. Známe mnoho žen, které měly opravdu velmi silnou menstruaci, používaly tampony superplus/maxi a ani ty jim mnohdy nestačily. Jejich velké trápení s menstruací jim vyřešil až menstruační kalíšek. I přesto, že musí menstruační kalíšek vyprazdňovat častěji než ženy s mírnějším průběhem menstruace, je to pro ně obrovská úleva a mnohem větší jistota.

Tip: Při silné menstruaci doporučujeme kalíšek LUNACUP evolution s možností vypouštění. 


Mohu menstruační kalíšek použít, když často špiním a menstruuji třeba i 14 dnů?

Ano, můžeš. I v případě pouhého špinění však doporučujeme z hygienických důvodů kalíšek vyprazdňovat každých 12 hodin.


Kako pravilno izbrati skodelico?
Jakou značku menstruačního kalíšku si mám vybrat a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Menstruační kalíšek je jednoduchý výrobek, který je vyroben pouze ze silikonu. Přesto se kalíšky jednotlivých značek mohou zásadně lišit.

<!-- [if gte mso 9]> <w:lsdexception locked="false" priority="21" qformat="tr


Návod, jak kalíšek používat
Jak se menstruační kalíšek používá? 

Používání menstruačního kalíšku je snadné. Nemusíš mít obavy, že bys to nezvládla. Zavedení kalíšku ti nezabere déle než 30 vteřin. Abychom ti to co nejvíce zjednodušily, připravili jsme pro tebe podrobný návod, jak na to. Přibalíme ti ho i k zakoupenému kalíšku. Kdykoliv tak budeš mít při ruce přesný popis, jak na to.

A pokud by ti návod přece jen nestačil a potřebovala by ses ohledně používání kalíšku s někým poradit, kdykoliv se na nás můžeš obrátit telefonicky, prostřednictvím e-mailu, nebo přes on-line chat.

PŘED PRVNÍM POUŽITÍM

Ještě před tím, než menstruační kalíšek poprvé použiješ, vydesinfikuj ho ve vařící vodě nebo páře. Sterilizaci můžeš provést tak, že kalíšek vložíš do vroucí vody a necháš ho cca 5 minut vyvařit. Dbej na to, abys měla při manipulaci s kalíškem vždy umyté ruce.

VLOŽENÍ MENSTRUAČNÍHO KALÍŠKU

Menstruační kalíšek před použitím opláchni vodou, aby byl vlhký. Sedni si na WC, případně podřepni. Menstruační kalíšek jedním z doporučených způsobů slož.

Technika "C"

Technika "Zatlačení dolů"

Složený menstruační kalíšek je malý a kompaktní. Kalíšek jedním plynulým pohybem vlož složeným koncem na kraj vagíny. Posuň jej trochu hlouběji do pochvy a poté uvolni jeho sevření. Kalíšek se rozbalí a přitiskne na správné místo.

Pokud stopka (úchyt) kalíšku vyčnívá ven, pak se pokus kalíšek zasunout hlouběji tak, aby byla celá stopka uvnitř. Poté za kalíšek mírně zatáhni a trochu jím pootoč. Tím získáš jistotu, že se kalíšek plně rozvinul. Pro kontrolu ještě můžeš zkusit zatáhnout za stopku. Pokud kalíšek klade odpor, můžeš si být jistá, že je zcela přitisknutý ke stěnám pochvy a dává ti tak stoprocentní jistotu, že neproteče.

VYJMUTÍ MENSTRUAČNÍHO KALÍŠKU

Chystáš-li se kalíšek vyprázdnit, opět se ujisti, že máš umyté ruce. Sedni si na WC nebo podřepni. Dvěma prsty (ukazováčkem a palcem) uchop spodní část kalíšku a jemně jej zmáčkni. Tím zrušíš vytvořený podtlak a horní okraj kalíšku přitisknutý ke stěnám pochvy se uvolní. Pak už stačí jen kalíšek pomalým tahem vysunout na okraj pochvy. Pomoct ti v tom může stopka kalíšku. Díky podtlaku zůstává krev stále uvnitř kalíšku. Poté už jen kalíšek pevně uchopíš tak, abys jej stále držela horním okrajem vzhůru a celý jej vyjmeš z těla ven. Kalíšek vyprázdníš do záchodové mísy, opláchneš pod proudem studené vody a můžeš jej opět zavést.

PO SKONČENÍ MENSTRUACE

Po skončení měsíčků kalíšek nejprve důkladně opláchni studenou vodou a pak jej opět na několik minut vyvař ve vařící vodě. Suchý kalíšek pak vlož do sáčku a jsi plně připravena na svůj další menstruační cyklus.


Jak si výrazně usnadnit vložení a vyjmutí menstruačního kalíšku? 

Při každém zavádění a vyndávání kalíšku je vhodné pracovat se svaly pochvy (pánevního dna) a celou manipulaci s kalíškem si tak velmi usnadnit!

Jak postupovat – vložení kalíšku:

Složený kalíšek vložíte do pochvy, tak hluboko jak je vám to pohodlné (za použití palce a ukazováčku, kterými složený kalíšek svíráte). Nesnažte se kalíšek vložit do pochvy celý. Část kalíšku zůstane stále mimo pochvu. Obvykle přibližně polovina. Nyní již pouze ukazováčkem tlačte na úplný spodek kalíšku, abyste kalíšek zasunula celý do pochvy. Nyní přijde na řadu použití svalů pochvy. Při tlačení ukazováčkem na kalíšek použijte svaly pochvy a kalíšek jimi vtahujte dovnitř. Pokračujte dokud kalíšek nebude celý uvnitř vč. stopky. Následně doporučuji v místě, kde byl kalíšek prohnutý při složení, strčit ukazováček a nahmatat, zda se plně rozvinul. Kdyby se plně nerozvinul, byl by v tomto místě stále prohnutý dovnitř a snadno to poznáte. Nemusíte tak obkružovat celý kalíšek pro kontrolu, zda se celý rozvinul a vytvořil podtlak.

Pomůcka/trénink: napodobte ústy sání vzduchu brčkem a vtahujte vzduch jakoby z podbřišku nahoru do plic. V tu chvíli mimoděk použijete i správné stažení svalů pánevního dna a pochvy.

Jak postupovat – vyjmutí kalíšku:

Zatlačíte svaly pochvy (pánevního dna) opačným směrem, kalíšek budete vypuzovat a vytlačíte jej ven z pochvy tak, že spodek kalíšku kouká ven. V tu chvíli spodek kalíšku silně zmáčknete (palcem a ukazováčkem) a zrušíte tak podtlak a držíce jej za spodek jej vyjmete. Kdyby to šlo hůře, použijte dále poševní svaly nebo mírné pohyby do stran (kývání).

Při tomto způsobu pro kalíšek nesaháte dovnitř pochvy a nepoužíváte stopku kalíšku. Kalíšek pouze uchopíte za jeho spodek, jakmile jej stahy poševního svalstva vypudíte ven. Je možné jej takto vytlačit celý (bez předchozího zrušení podtlaku), ale to by se vylil. Proto stačí vytlačit cca 1/3, aby koukal spodek kalíšku ven.


Menstruační kalíšek a antikoncepce
Mohu menstruační kalíšek použít, když mám zavedené nitroděložní tělísko (Dana, Gyneplus, Gynefix, Jaydess, Mirena aj.)?

Ano, můžete. Mnoho žen používá obojí najednou a jsou spokojené. Občas se vyskytne případ, kdy je nitroděložní tělísko vytlačeno. Může k tomu dojít z důvodu anatomie – nízký čípek či zavádění kalíšku hodně vysoko. K samovolnému vypuzení tělíska z těla dochází u jednoho z dvaceti zavedených nitroděložních tělísek / nejčastěji v prvních třech měsících po aplikaci /. Doporučujeme požádat gynekologa, aby vlákna sahající do pochvy zkrátil na minimum a kalíšek vyndávat nejlépe vytlačením pomocí svalů pánevního dna. Mnoho žen menstruační kalíšek spolu s nitroděložním tělískem spokojeně používá.


Sram me je vprašati, ampak ...
Není kalíšek příliš velký?

 

Mnohé ženy mají obavu, že je pro ně kalíšek příliš velký. Miliony žen po celém světě už se ale přesvědčily, že menstruační kalíšek LUNACUP je vyroben tak, aby dokonale zapadl na své místo. S jistotou se tak vejde i do tvého těla.

Před vložením menstruačního kalíšku do těla ho omyješ vodou. Díky tomu na své místo lépe vklouzne. Do pochvy ho budeš zavádět složený do úzké ruličky. Rozbalí se až na místě, kde je to potřeba.

Menstruační kalíšek je navíc:

 • velmi pružný a přizpůsobí se tvaru tvé pochvy,

 • jemný, a proto tě při vkládání nijak netlačí ani nedře,

 •  ve složeném stavu jen o trochu větší než běžný tampon (2 cm versus 1,5 cm).

Je to mnohem snazší, než se zdá. Zatím jsme se nesetkali s žádnou ženou, která by to při troše cviku nezvládla.

Menstruační kalíšek LUNACUP je navíc na rozdíl od kalíšků jiných značek navržen na základě testování několika tisíců žen v souladu s anatomií ženského těla. Oproti jiným kalíškům je kuželovitějšího tvaru a má pouze mírně zvýšený horní okraj. Díky tomu je jeho používání po všech stránkách příjemnější.


Menstrualna skodelica in javna stranišča?

Na delu ali drugje, ko uporabljate javna stranišča in potrebujete izprazniti skodelico in jo očistiti, uporabite enega od sledečih postopkov:
a) Enostavno izvlečite skodelico, izpraznite vsebino v stranišče in ponovno vstavite brez čiščenja. Kratkotrajna izpostavitev zraku ne predstavlja nevarnosti za zdravje.
b) Ob šibkejši menstruaciji lahko greste skodelico normalno oprati v umivalnik.
c) Prinesite s sabo posodo z vodo in po izvleku skodelice jo sperite z vodo in jo ponovno vstavite.
d) Skodelico obrišite z vlažnim robčkom in jo vstavite.

<!-- [if gte mso 9]> <w:lsdexception locked="fa


Je pravda, že menstruace je při používání kalíšku kratší? 

Upřímně, tato informace zaskočila i nás. Zpočátku jsme si mysleli, že jde pouze o subjektivní pocit žen. Pak se ale začaly množit reakce, kdy nám ženy psaly, že se díky používání menstruačního kalíšku jejich menstruace zkrátila:

Menstruaci jsem měla vždy silnou a často jsem menstruovala 6, někdy i 7 dnů. Po 3 měsících s kalíškem se mi menstruace zkrátila na 5 dnů! Děkuju!“ 

Nyní již víme, že menstruační kalíšek má na průběh měsíčků podstatný vliv. Menstruace je totiž očistný proces těla. Používáš-li během „svých dnů“ vložky a tampony napuštěné nejrůznějšími látkami, uvolňují se z nich postupně drobné částečky materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Tvé tělo tyto částečky vstřebává a pak je musí opět vyloučit. Tvá pochva se potřebuje očistit a k tomu využívá proces menstruace. Naše odpověď je proto: ano, menstruační kalíšek ve většině případů zmírňuje a často i zkracuje průběh menstruace.


Neušpiním se při používání menstruačního kalíšku?

Než se naučíš s kalíškem zacházet, může se ti stát, že si umažeš konečky 2 prstů, kterými s kalíškem manipuluješ. Rozhodně však nejde o žádné masivní ušpinění. Všechna menstruační krev je totiž zachycena v kalíšku. A tam přeci nesaháš.

Přijde ti pohled na plný menstruační kalíšek nepříjemný? Krev při používání kalíšku dokonce ani nemusíš vidět. Kalíšek prostě jen vsedě na WC vyjmeš a ihned do mísy vyliješ. Krev tak nepřichází do kontaktu s žádnou jinou částí tvého těla ani s tvým oblečením. Kalíšek je navíc hladký a krev se na něm nedrží. Stačí jej jen opláchnout a vypadá opět jako nový.

S menstruačním kalíškem tak budeš mít mnohem větší pocit čistoty než při používání tamponů či vložek. Možná ti to přijde až neuvěřitelné, ale s menstruačním kalíškem získáš pocit, že je vše tak, jak má být – přirozené a zdravé. Vše, co má odejít, odejde. A ty zůstaneš zdravá, čistá a v pořádku.

Zajímají tě zkušenosti ostatních zákaznic? Pak si přečti vyjádření, která nám poslaly.


Podpora a ostatní
Faktura k objednávce

Standardně fakturu k objednávce nezasíláme ani papírové či elektronické formě.

Shrnutí objednávky vč. vyčíslení částky a objednaného zboží je zasláno ihned po odeslání objednávky. Tento email si tak můžete uložit či vytisknout.

Pro uplatnění záruky nevyžadujeme doklad, sami si dle Vašeho jména či emailu vyhledáme, že jste zboží zakoupili a kdy se tak stalo. O vše je tak postaráno.

Pokud i tak potřebujete daňový doklad, fakturu, stačí nás kontaktovat a doklad Vám rádi zašleme.


Please sign in first.

Prijava