Menstruační Kalíšek: Často Kladené Otázky | FAQ | Zkušenosti

Menstruační kalíšek je moderní pomůcka pro ženy v době jejich menstruace. Je to jemný silikonový kalíšek, který si složený zavedete do pochvy. Zde se rozevře a zachycuje menstruační krev. Po naplnění jej vyjmete a menstruační krev vylijete. Menstruační kalíšek pak opláchnete a znovu zavedete. Takto jeden kalíšek používáte celý cyklus. Po skončení cyklu kalíšek sterilujete vyvařením a uschováte k dalšímu použití příští měsíc.

Pochyby, otázky?
Možná nyní máte pochyby a také spoustu otázek. S kalíškem máme letité osobní zkušenosti a tak Vám zde všechny Vaše otázky zodpovíme. Pokud bychom něco přehlédli, tak nám svůj dotaz napište, odpovíme Vám obratem.

Na všechny Vaše pochyby a otázky hledejte odpověď v těchtou dvo faktech:
– Kalíšek každý měsíc již několik let používá po celém světě miliony žen. Dobrovolně ho vyměnily za vložky a tampóny.

– Nejčastější reakce, které nám ženy volají či píšou po vyzkoušení kalíšku:
„To je taková pohoda, už bych neměnila! Škoda, že jsem se o tom nedozvěděla dřív!“

 • Poprvé se Vám stane, že zapomenete na menstruaci.
 • Menstruace Vás nebude omezovat. Budete moci dělat jakoukoliv aktivitu jako v jiný den.
 • Už nebudete trapně hledat koš na tampón či vložku.
 • Už nikdy nebudete muset jít kupovat vložky a tampóny.
 • Menstruační kalíšek je revoluční – změní Váš život k lepšímu!

S vložkou jste velice omezená, stále o ní víte, často v napětí, zda neproteče, kontrolujete se. Omezuje Vás ve volnosti pohybu, paříte se, často i zapáchá. S tampónem je to o něco lepší, už se můžete hýbat, s opatrností i vykoupat či zaplavat, však stále o něm víte, „neprotekl?“ zvučí v hlavě. Tampón vysušuje, cítíte ho a může způsobit STS (Syndrom Toxického Šoku).

Menstruační kalíšek zavedete a již jej neucítíte. Okamžitě se přizpůsobí Vašemu tělu. Neucítíte jej ani při sezení, běhu, jízdě na kole, aerobiku, józe. Splynul s Vaším tělem.

Po přibližně 2-3x delší době než byste měnila vložku či tampón menstruační kalíšek vyjmete, obsah vylijete a hned opláchnete. Díky materiálu je menstruační kalíšek okamžitě čistý a hygienický. Tak jej znovu zavedete a užíváte dne. Nepotřebujete nic nosit s sebou (vložky/tampóny), nepotřebujete koš.

A cítíte se mnohem lépe. Najednou již není Vaše perioda obtěžující. Není zde žádná vložka či tampón, které by Vás tlačili, jen jeden čistý menstruační kalíšek.

Zkušenost/reference s menstruačním kalíškem:
“ Rada bych Vam napsala pozitivni referenci na menstruacni kalisek, kt. jsem si poridila cca pred 3 mesici. Zvolila jsem vetsi velikost (jelikoz jsem uz po 2 porodech) a je naprosto odpovidajici. Kalisek se velmi lehce zavadi a po par minutach jej uz vubec nevnimam, takze mne v nicem neomezuje. Jen prvni zavedeni bylo trosku „divne“, ale pak uz to slo uplne samo. Ten pocit pohodli a cistoty v porovnani s klasickymi menstruacnimi vlozkami se snad ani neda vyjadrit. Kdyz k tomu prictu usetrene finance za vlozky, jsem presvedcena, ze to byla jedna z nejlepsich koupi v mem zivote. Mockrat dekuji!“

Hezky vecer, Adela

Menstruační kalíšek je vyroben z lékařského silikonu. Lékařský silikon se používá ve zdravotnictví již více jak 50 let.

 • Z lékařského silikonu jsou: kontaktní čočky, prsní implantáty či náhrada srdeční chlopně.
 • Lékařský silikon je hypo-alergenní tj. není na něj alergická reakce.
 • Je tzv. antibakteriální – nemnoží se na něm mikroorganismy (vložky/tampóny přesně naopak)
 • Pružný, jemný a odolný
 • Je neutrální k prostředí, zachovává pH pochvy

Menstruační kalíšek ze silikonu je tak zcela bezpečné si vložit do těla. Asi si ani nedokážete představit, že byste si jako implantát či kontaktní čočku dali kus buničiny. Přesto si však každý měsíc na či do svých nejintimnějších míst dáváte vložky a tampóny. Teď už o kalíšku víte a tak máte možnost volby!

Menstruační kalíšek značky LUNACUP je jako jediný na trhu vyroben z lékařského silikonu platinové (*****) kvality. Je tak jemnější a má lepší přizpůsobivost ženskému tělu.

Srovnání menstruačního kalíšku s vložkou a tampónem

Menstruační kalíšek Tampón Vložka
Je cítit, tlačí, apod. Ne Ano Ano
Omezuje Vás v pohybu Ne Ne Ano
Alergenní materiál Ne Ano Ano
Materiál podporuje množení baktérií Ne Ano Ano
Zapáchá Ne Ne Ano
Vyžaduje uchycení Ne Ne Ano
Dochází k zapaření Ne Ne Ano
Známy případy TTS (syndrom toxického šoku) Ne Ano Ne?
Známy zdravotní rizika Ne Ano Ano
Lze použít v sauně, sprše, nuda pláži Ano Ano* Ne
Vydrží přes celou noc Ano Ne Ano
Koupání Ano Ano* Ne
Ekologické bezodpadové řešení Ano Ne Ne

* s omezeními

Protože si sama sebe vážíte, protože chcete být zdravá a cítit se dobře. Pokud tomu tak není, používejte dále vložky či tampóny. Také jsem je používala, ale od té doby co jsem použila menstruační kalíšek, už se jich téměř štítím. Používání menstruačního kalíšku mi otevřelo oči a pochopila jsem, jak jsem riskovala své zdraví a omezovala se.

Článek o rizikách spojených s používáním tampónů a vložek
aneb co by každá žena měla vědět, pokud používá vložky a tampóny:

Článek o rizicích tampónů si přečtěte zde
Článek popisující osobní zkušenost s tampóny zde

Ve starých kulturách či u indiánů, Aborožinců, kmenů původních kultur ženy v době své menstruace odpočívají, odcházejí na klidné místo a menstruují do země. To je nejlepší, nejpřirozenější a nejzdravější způsob. Hned za tím je menstruace s pomocí menstruačního kalíšku. Odtok krve se nezastavuje, nebrzdí, jen je na chvíli menstruační krev zachycena, než bude vrácena zpět zemi. Je to stále velice přirozená cesta.

Mnoho žen, když menstruační kalíšek vidí na fotkách a některé i na živo, tak mají obavu, že je pro ně příliš velký.
Skutečně si myslíte, že zrovna Vám se tam nevejde, ačkoliv jej miliony žen používají a jim se tam bez obtíží vejde?

 • Menstruační kalíšek se před vložením do pochvy složí do úzké ruličky.
  (Rulička je jen o trochu větší jak běžný tampón (2 cm vs. 1,5 cm)
 • Menstruační kalíšek je velmi pružný, přizpůsobí se tvaru Vaší pochvy.
 • Menstruační kalíšek vkládáte vlhký (omytý vodou).
 • Menstruační kalíšek je jemný a nedře, na rozdíl od tampónů.
 • Menstruační kalíšek vkládáte na kraj pochvy, nikoli dozadu jako u tampónu.
 • Je to mnohem snazší, než se zdá. Zatím jsme se nesetkali s ženou, která by to nezvládla.

Menstruační kalíšek LUNACUP je oproti mnohým značkám navržen v souladu s anatomií ženského těla a na základě testování několika tisíců žen. Je více kuželovitého tvaru, s pouze mírně zvýšeným okrajem a díky tomu je příjemnější a ženy jej preferují před jinými provedeními.

Menstruační kalíšek ve své silikonové podobě je na trhu od r. 2002 (uveden v Anglii), na český trh se dostává v r. 2006.

Známé pravidlo zní: „následuj peníze a najdeš odpověď“. Velké nadnárodní společnosti se značkami jako Always, Kotex, O.B., Tampax, Ria… nemají zájem o propagaci menstruačního kalíšku v televizi a jinde, kde stále slyšíme o úžasnosti tampónů a vložek. Je to proto, že by přišly o své výdělky, o zavedený byznys a továrny na vložky a tampóny, které si každý měsíc žena musí koupit a oni tak každý měsíc na tom profitují. Je to takto jednoduché.

Zkušenost / reference s použitím menstruačího kalíšku:
… Takže jsem netrpělivě očekávala svoji menstruaci a mohla menstruační kalíšek zavést, ze začátku maličko obavy a každou chvíli koukáni na wc zda je vše ok. A můžu říct první zavedeni a žádný problém, musím se pochválit, že první zavedeni a funguje…

Jsem nadmíru spokojena, takže ženy neváhejte a vyzkoušejte, není nad Vaše pohodlí… Vaše pohodlí i v nepříjemných dnech jsou vlastně příjemná změna a těším se, kdy zas budu moc v klidu mít své dny.

Dekuji.
Jana, Ústí nad Orlicí.

Každá žena má ve svém okolí několik žen, které již menstruační kalíšek používají. Pravda je však taková, že téma menstruace je stále silné tabu a dokonce i mnoho žen o tom nerado mluví. Když se jich však zeptáte, určitě Vám rády řeknou svoji zkušenost s menstruačním kalíškem. Však pozor na „chytrolínky“, které jej nepoužívají, však „vše“ o kalíšku ví.

Situace se však postupně mění a je pouze otázkou času, kdy menstruační kalíšek zcela nahradí tampóny a ve většině případů i vložky.

 • Použití lékařského silikonu ve zdravotnictví za posledních 50 let prokázalo, že je zcela bezpečný a zdravotně nezávadný. Jeho použití jako implantát/náhrada srdeční chlopně mluví samo za sebe.
 • Materiál má zároveň antibakteriální vlastnosti, kdy nepodporuje množení bakterií, bakterie se na něm neudrží, nemají živnou půdu. Zároveň je menstruační kalíšek po celou dobu uzavřen v pochvě a není tak spojen s vnějším prostředím (ani šňůrkou jako u tampónu), stává se tak součástí těla ženy.
 • Menstruační kalíšek nijak nenarušuje pH a vlhkost v pochvě ženy, je k prostředí zcela neutrální.
  Kalíšek se přizpůsobí tvaru pochvy, netlačí.

Jak z výše uvedeného vyplývá, s menstruačním kalíškem nejsou spojeny žádné zdravotní komplikace a rizika. Menstruační kalíšek se pouze nedoporučuje používat v 6-ti nedělí po porodu, kdy je třeba zanechat volný průchod z pochvy ven.

Naopak, mnoho žen od doby, co používají menstruační kalíšek, již netrpí na opakující se záněty, mykózy apod. S menstruačním kalíškem je menstruace mnohem přirozenější a zdravá.
Některé ženy také kalíšek používají do chlorovaných bazénů i mimo menstruaci, pro dodatečnou ochranu pro jejich citlivé prostředí pochvy. Menstruační kalíšek díky podtlaku pochvu dostatečně chrání.

Tip: Menstruační kalíšek LUNACUP prošel kompletním testem zdravotní nezávadnosti u Státního zdravotního ústavu ČR.

Je to častá obava žen, která vychází ze zvyku krev zachytit do něčeho savého – vložky/tampónu (buničiny). Tato pochybnost tak není na místě, krev je zcela přirozeně zachytávána a za několik hodin (doporučujeme alespoň každých 12 hodin) vylita.

Menstruační krev pomalu vytéká z čípku (děložní hrdlo) otvorem o velikosti hlavičky špendlíku. Ve stoje i vleže se krev hromadí v menstruačním kalíšku.
Pokud budete stát na hlavě, tak krev malým otvorem neproteče zpět, ženy běžně menstruační kalíšek používají i při cvičení jógy apod. Pokud budete mít vložku, tak poloze hlavou vzhůru bude také krev, které je v tu dobu v pochvě téci nahoru. To je zcela přirozené a nehrozí žádné riziko.
Však pochva odděluje vnitřek těla od vnějšího prostředí a menstruační kalíšek navíc vytváří podtlak a zamezuje přístupu vzduchu z venku. Menstruační krev se tak nemůže kazit, nemůže zapáchat, tak jako tomu dochází u vložek, kde krev reaguje se vzduchem a množstvím baktérií.

Tip: Věděli jste, že vložky a tampóny nejsou sterilované. Buničina či podobný materiál z kterého je tampón vyroben, projde celou výrobou, je zabalen a tak se dostává k Vám a Vy nemáte možnost jej sterilovat, ani umýt. Menstruační kalíšek můžete kdykoliv sterilovat vyvařením či v páře snadno doma a umýt.

Zkušenost / reference s použitím menstruačního kalíšku:
Já se přidávám k ostatním ženám, které menstruační kalíšek mají, jsem s ním naprosto spokojená a doporučuji ho všem svým známým.

Krásný den nashledanou

Renata z Jihlavy

Používání menstruačního kalíšku je snadné. Mnoho žen má obavy, že to nezvládnou, přitom zatím každá žena to zvládla. Že by to nakonec nebylo tak složité, jak se Vám zdá? Zde je návod, jak menstruační kalíšek zavést a vyjmout.

Před prvním použitím menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšek před první menstruací desinfikujete sterilací ve vařící vodě nebo páře. Kalíšek vložíte do vařící vody a necháte cca 5 minut vyvařit.

Vložení menstruačního kalíšku – návod

Obvyklý způsob je, že menstruační kalíšek opláchnete vodou, aby byl vlhký. Sednete si normálně na WC (případně v podřepu) a menstruační kalíšek složíte jedním z doporučných způsobů. Složený menstruační kalíšek je malý, kompaktní a pevný. Kalíšek jedním plynulým pohybem vložíte složeným koncem na kraj vagíny. Posunete jej trochu hlouběji a uvolníte. Kalíšek se okamžitě rozbalí. Pokud tzv. stopka (držátko/úchyt na konci kalíšku) kouká ven, tak menstruační kalíšek posunete hlouběji, aby byla celá stopka uvnitř. Následně za kalíšek mírně zatáhnete a trochu jej potočíte (když se kalíšek plně nerozvinul, tak nyní již ano). Zatáhnete ta stopku, zda kalíšek klade odpor a je tedy zcela přitisknutý ke stěnám pochvy a tak je pro Vás 100 % ochranou proti protečení.

Hotovo! Celé to zabere 20-30 vteřin.

Vyjmutí menstruačního kalíšku – návod

V slabší dny menstruace vyprázdníte menstruační kalíšek po 8 až 12 hodinách, v silné dny po 3-6 hodinách. Obecně ženám kalíšek vydrží 2-3 déle než tampón.

Opět vsedě na WC (či v podřepu) vsunete dva prsty (ukazováček a palec) ke spodku menstruačního kalíšku a ukazováčkem kalíšek zmáčknete v jeho spodku. Tím se zruší vytvořený podtlak (pevné přitisknutí horního okraje kalíšku ke stěnám pochvy). Podtlak je třeba zrušit, abyste kalíšek netahala silou. Jakmile jste zrušila podtlak, tak buď za spodek kalíšku, nebo za stopku, kalíšek vytáhnete pomalým tahem napůl ven z pochvy. Pak jej pevně chytíte za jeho spodek, abyste jej držela stále nahoru. Krev díky podtlaku stále zůstává uvnitř kalíšku. Vyjmete jej celý a menstruační krev vyprázdníte do WC.

Menstruační kalíšek následně opláchnete pod proudem studené vody a znovu zavedete.

Po skončení menstruace – návod

Po skončení Vašich měsíčků menstruační kalíšek prvně standardně omyjete studenou vodou a pak doporučujeme jej opět na několik minut vyvařit ve vařící vodě či umýt intim gelem. Váš menstruační kalíšek pak vložíte do sáčku a máte jej připravený na další menstruační cyklus.

Společně s menstruačním kalíškem LUNACUP získáte podrobný návod s vysvětlením krok za krokem, jak kalíšek používat a jak o něj pečovat. A kdyby náhodou návod nestačil, můžete se na nás vždy obrátit – telefonicky, e-mailem či přes praktický a oblíbený on-line chat. S námi máte jistotu Vaší spokojenosti.

Ano, zvládnete! Zvládly to všechny ženy před Vámi, zvládnete to stejně dobře Vy. Ano, i ony se nás ptaly, zda to zvládnou a váhaly. Nyní však již vědí, že je to snadné.

Prvně si menstruační kalíšek vyzkoušíte zavést ještě před menstruací. V klidu, bez stresu z protečení. Vyzkoušíte si, jaké to je a budete připravená na svoji první menstruaci s menstruačním kalíškem, na svou první menstruaci ve zdraví a pohodě!

Společně s menstruačním kalíškem LUNACUP získáte podrobný návod s vysvětlením krok za krokem, jak kalíšek používat a jak o něj pečovat. A kdyby náhodou návod nestačil, můžete se na nás vždy obrátit – telefonicky, e-mailem či přes praktický a oblíbený on-line chat. S námi máte jistotu Vaší spokojenosti.

Zkušenost / reference s použitím menstruačního kalíšku:
Dobrý den,

menstruační kalíšek je super záležitost. Ze začátku jsem se bála že kalíšek nebudu umět zavést a vyndat. Nic méně zkusila jsem to a šlo to bez problému. Stačí jen natrénovat ? Už bych neměnila ? Dříve jsem používala tampóny a je pravda že ten zápach je dost nepříjemný a hlavně šňůrka se počůrá a to mi dost vadilo a musela jsem si jej vyměňovat dvakrát tak často. Takže kalíšek jedině mohu doporučit ?

Hezký den, Helena od Pelhřimova

Z vložek a tampónů jste zvyklá používat slovo „mění“, však menstruační kalíšek máte jeden a neměníte jej, nýbrž pouze vylijete, omyjete a znovu zavedete. Menstruační kalíšek se tedy „vyprazdňuje“.

Ze zkušeností mnoho žen vyplývá, že menstruační kalíšek vyprazdňují 2-3x déle než tampóny, které používaly. Pokud jste v silný den své menstruace měnila tampón každé 2 hodiny, s menstruačním kalíškem budete vyprazdňovat za 4-6 hodin.

Obecně v silné dny se menstruační kalíšek vyprazdňuje po 3-6 hodinách v ostatní dny již zcela v pohodě 8 až 12 hodin. Většinou to pak probíhá tak, že si jej vyprázdníte ráno, když vstanete, pak v rámci oběda či po příchodu ze zaměstnání. A pak večer před spaním.

Upřímně, z počátku jsme si mysleli, že je to pouze subjektivní pocit žen. Když menstruační kalíšek necítíte, snadno zapomenete, že menstruaci máte. Pak období menstruace uteče velmi rychle a přijde Vám, že je menstruace mnohem kratší než dříve.

Ale pak se začaly množit dopisy/emaily, kde nám ženy psaly, že se jejich menstruace zkrátila.
„Menstruaci jsem měla vždy silnou a často jsem menstruovala i 6 někdy 7 dnů. Po 3 měsících s kalíškem se menstruace zkrátila na 5 dnů! Děkuju!“

Nyní již víme, že menstruační kalíšek skutečně menstruaci zmírňuje a někdy i zkracuje. Menstruace je totiž očistný proces těla. Pokud však používáte vložky a tampóny, tak ty jsou z důvodu zdravotních rizik často napuštěny různými látkami a uvolňují se z nich drobné částečky materiálu, z kterého jsou vyrobeny, které tělo vstřebává a pak je musí vylučovat = větší menstruační výtok. Zároveň díky své funkci a materiálu zanáší Vaši pochvu a ta se potřebuje očistit a k tomu opět slouží menstruace.

Takže odpověď je ano, menstruační kalíšek Vaší menstruaci ve většině případů zmírní a často i zkrátí.

Zkušenost / reference s použitím menstruačního kalíšku:
Dobrý den, jsem velice spokojena. Používání kalíšku je o tolik pohodlnější než běžné hygienické potřeby. Jsem ráda, že jsem našla a vyzkoušela kalíšek, ani nevím, že mám své dny. Děkuji


Ilona, Vodňany

Ano, opravdu stačí jeden menstruační kalíšek. Kalíšek vždy vyprázdníte a opět zavedete.

Menstruační kalíšek má životnost 10 let i více.

Důvodem k výměně menstruačního kalíšku je buď změna jeho zabarvení (přirozená vlastnost silikonu, nemá vliv na funkčnost) nebo snížení jeho pružnosti a tak snížení přizpůsobení Vašemu tělu.

Pouze menstruační kalíšek LUNACUP je vyroben z lékařského silikonu PLATINOVÉ (*****) kvality a to zajišťuje, že jeho pružnost a další vlastnosti vydrží po mnoho let. Proto je na něj nadstandardní záruka 5 let. Očekávaná životnost je však 10 let.

Menstruační kalíšek je spolehlivý a nezklame Vás ani v těch nejnáročnějších situacích, jako je plavání, sport, tanec či společenské události. Menstruační kalíšek se po správném zavedení pevně přitiskne kolem dokola ke stěnám pochvy. Díky jeho pružnosti a vytvořenému podtlaku, pevně drží za všech okolností. Veškerá menstruační krev se tak hromadí do něj a nikam jinam nemůže téci.

Menstruační kalíšek tedy nikdy neproteče?

I menstruační kalíšek může protéci a to tehdy, pokud dojde k jeho přeplnění až k malým otvorům pro uvolnění podtlaku. Pak obvykle dojde k uvolnění podtlaku a menstruační kalíšek může kolem okrajů mírně protéci. Ženy obvykle vycítí, když kalíšek začíná být plný.

Menstruační kalíšek je oproti vložce i tampónu mnohem spolehlivější a jistější způsob. Pokud dáte na naše rady, tak pro Vás bude kalíšek 100 % jistotou čistoty a pohodlí za všech okolností.

Společně s menstruační kalíšek LUNACUP získáte podrobný návod s vysvětlením krok za krokem, jak kalíšek používat a jak o něj pečovat. A kdyby náhodou návod nestačil, můžete se na nás vždy obrátit – telefonicky, e-mailem či přes praktický a oblíbený on-line chat. S námi máte jistotu Vaší spokojenosti.

Ano, s kalíškem můžete bez jakýchkoliv omezení plavat ve vodě, koupat se, ať už ve vaně, v bazénu či v moři. Kde byste si s tampóny užila mnoho stresu a nepohody, Vás kalíšek zcela podrží. Kalíšek vyprázdníte před odchodem do bazénu či na pláž a pak se již o nic nestaráte. Až se vrátíte zpět, kalíšek vyprázdníte. Tampón jste obvykle musela vyměnit po každém koupání, ach, jaká otrava! Kalíšku je jedno, zda se koupete v moři či sedíte doma u kamen!

Všechno to, co děláte v jakýkoliv jiný den, když nemáte menstruaci.*

* V silné dny menstruace zvláště a po celou menstruaci doporučujeme více odpočívat, být více sama a udržovat klidový režim. Menstruace je cyklická fáze ženy, kdy se ponořuje hlouběji do sebe a očišťuje se, jak fyzicky tak i psychicky, duševně. Každá žena by si tohoto měla být vědoma a respektovat to, respektovat sama sebe a naslouchat signálům svého moudrého těla.

Jmenovitě si s kalíškem užijete bez omezení:

– Plavání, koupání v bazénu i moři s menstruačním kalíškem

– Jízda na kole, koni s menstruačním kalíškem

– Běhání s menstruačním kalíškem

– Cvičení vč. aerobiku, jógy, pilátes apod. s menstruačním kalíškem

– Opalování nejen nahoře bez, ale i dole s menstruačním kalíškem

– Saunu, páru s menstruačním kalíškem

– Jízdu na bruslích s menstruačním kalíškem

– Lyžování s menstruačním kalíškem

– Spaní (kalíšek je spolehlivou ochranou přes celou noc) s menstruačním kalíškem

Co nemůžu či nedoporučujete s menstruačním kalíškem dělat?
Všechny činnosti jsou skutečně bez omezení.
Výjimka je po porodu v šestinedělí, kde menstruační kalíšek nedoporučujeme používat.
A při pohlavním styku, buďte řekněme velmi opatrní. :o)

Ano.
Na rozdíl od vložky menstruační kalíšek se nikam nepohne, neposune. Na rozdíl od tampónu nehrozí syndrom toxického šoku. A především nemusíte spát v kalhotkách, můžete spát třeba nahá.

To je jeden z mýtů používání menstruačního kalíšku.
Jakmile se s menstruačním kalíškem naučíte zacházet, tak si umažete pouze konečky 2 prstů a jen maličko. Všechna menstruační krev je zachycena v kalíšku a tam přeci nešaháte!
Menstruační krev ani nevidíte, pokud by Vám to přišlo nepříjemné. Menstruační kalíšek vyjmete vsedě na WC a okamžitě po vyjmutí jej vylijete. Kalíšek je hladký a krev se na něm nedrží, stačí jej opláchnout a vypadá jako nepoužitý.

S menstruačním kalíškem budete mít mnohem větší pocit čistoty než s tampóny a vložkami. Možná se Vám to zdá divné, ale prostě s menstruačním kalíškem máte pocit, že je vše v pořádku, vše je jak má být, přirozené, zdravé, veselé. Je to opak pocitu s vložkou, která často zapáchá či tampón je takový nacucaný a nepříjemný, vysušuje. S menstruačním kalíškem je to úplně jiné! Necítíte jej a menstruační krev přirozeně vylijete po zachycení do kalíšku do WC. Budete mít pocit, že vše je v pořádku. Co mělo odejít, odešlo a Vy jste zdravá, čistá a v pořádku.

A uvědomte si, menstruační krev byla Vaší součástí, není to něco špinavého a cizího, však přišel čas tuto část nechat odejít. Život běží dál…

Zkušenost / reference s použitím menstruačního kalíšku:
„Dobrý den, děkuji za vstřícnost a ochotu.
Omlouvám se, že jsem z odpovědí takto čekala, ale chtěla jsem kalíšek nejdříve vyzkoušet. Přiznávám se, že jsem k celé věci měla dlouho nedůvěru (zdálo se mi to nějaké „divné“), takže ke koupi mě přesvědčila až (přehnaně) jásající kamarádka. Vaše stránky jsem pak našla náhodně a rozhodující byla cena.

Nyní ovšem také jásám. Divné to trochu je – připadám si, že bych mohla otevřít minibar pro upíry ? – ale zvykla jsem si rychle a skutečně to odpovídá všem superlativům, které jsem o kalíšku slyšela. Už jej také doporučuji, kudy chodím.

Přeji hodně štěstí a spokojených zákaznic. “

Marie z Kamenice

Typicky v zaměstnání, na cestách, tam  kde není umyvadlo u WC?

Opravdu nejpohodlnější je, když je WC s umyvadlem. To však v zaměstnání, na veřejných toaletách a často ani doma tak není. Dobrá zpráva je, že menstruační kalíšek použijete a vyprázdníte i tam! My Vám teď poradíme, jaké řešení doporučujeme a sami používáme. Vždy záleží na situaci, zvláště na síle menstruace a toho, co Vám osobně vyhovuje.

Uvědomte si, že menstruační kalíšek se velmi snadno udržuje. Menstruační krev se na něm nezachytává a krev je v jeho vnitřní části, nikoliv vnější, za kterou jej držíte.

Postupy, jak menstruační kalíšek vyprázdnit na veřejných toaletách:

 • Nejjednodušší: menstruační kalíšek vyprázdněte a znovu zaveďte. Je to zcela v pořádku. Menstruační kalíšek je vystaven venkovnímu prostředí pouze několik vteřin. Když můžete, kalíšek opláchněte, však nic se neděje, pokud tak neučiníte.
 • Vezměte si s sebou do kabinky PET láhev s vodou a po vyjmutí menstruační kalíšek opláchněte a znovu zaveďte. Nebo použijte intimní vlhčené ubrousky a kalíšek vytřete.
 • Menstruační kalíšek normálně zajdete opláchnout k umyvadlu (při slabší menstruaci).

A co v přírodě, túře, při kempování?

Stejně jako na veřejných toaletách, jen doporučujeme mít s sebou vlhčené ubrousky/kapesníčky, pro Vaše očištění.

Ve srovnání s vložkou či tampónem, se nevýhody hledají opravdu těžko. Však podíváme se na to. Většina pochyb totiž vychází z neznalosti a obav žen, které menstruační kalíšek nevyzkoušely. Pak menstruační kalíšek vypadá jako velký, představují si, že bude celý od menstruační krve a ony budou muset jej složitě vkládat a vyjímat. Vy už po přečtení předchozích řádek víte, že tak to není. Takže nevýhody?

U vložek a ostatně i tampónů si nemusíte svého těla, Vaší vagíny všímat. S menstruačním kalíškem poznáte alespoň základní anatomii spodku Vaší pochvy při jeho zavedení.
U menstruačního kalíšku se většinou přeci jenom trochu umažete (špičku palce a ukazováčku), což možná při šikovnosti se Vám s tampónem či vložkou nestane.
Z počátku budete muset možná vyzkoušet několik poloh menstruačího kalíšku, abyste si našla tu, která Vám bude vyhovovat.

Navíc jsme nepřišli, ale jedno Vám můžeme říct s jistotou. Jak jednou menstruační kalíšek vyzkoušíte, tak už nikdy nebudete chtít se vrátit zpět (do „středověku“ vložek a tampónů).

Bohužel, většina gynekologů jsou muži a ti nemohou zažít ten pocit pohody, svobody a zdraví, který menstruační kalíšek přináší. Jsou tak odkázáni na tvrzení druhých. Je mnoho gynekologů a gynekoložek, který menstruační kalíšek propagují.

Gynekolog, MUDr. Helena Máslová

„Menstruační kalíšek je velmi vhodný, navíc k přírodě šetrný.“

 

Gynekolog, MUDr. Marcela Bittnerová

„Vzhledem k použitému materiálu nepodněcuje vznik svědivého výtoku (mykózy). Protože se na čípek děložní jakoby navléká, nezabraňuje odtoku krve z dělohy. Je vhodný pro všechny ženy, které již měly pohlavní styk.“

Gynekolog, MUDr. Lukáš Hruban

„Levný a hygienický způsob.
Nevím o nikom, kdo by si stěžoval.

Tato varianta je bezproblémová a vhodná doporučení.“

Ano, můžete. Známe mnoho žen, které měly opravdu velmi silnou menstruaci, tampóny ani vložky jim nestačily. Používaly tampóny superplus/maxi a menstruační kalíšek jim vyřešil jejich velké trápení s menstruací. I přesto že musí menstruační kalíšek častěji vyprazdňovat, je to pro ně velká úleva a mnohem větší jistota!

Ano, můžete. Menstruační kalíšek se zavádí nízko do pochvy a vaginální kroužek nijak neovlivňuje. Mnoho žen s vaginálním kroužkem již roky menstruační kalíšek používají.

Ano, můžete. Mnoho žen používá obojí najednou a jsou spokojené. Občas se vyskytne případ, kdy je nitroděložní tělísko vytlačeno. Může k tomu dojít z důvodu anatomie – nízký čípek či zavádění kalíšku hodně vysoko. K samovolnému vypuzení tělíska z těla dochází u jednoho z dvaceti zavedených nitroděložních tělísek / nejčastěji v prvních třech měsících po aplikaci /. Doporučujeme požádat gynekologa, aby vlákna sahající do pochvy zkrátil na minimum a kalíšek vyndávat nejlépe vytlačením pomocí svalů pánevního dna. Mnoho žen menstruační kalíšek spolu s nitroděložním tělískem spokojeně používá.

S neporušenou panenskou blánou lze menší velikost menstruačního kalíšku používat. Jsou dívky i ve věku 13-14 let, které menstruační kalíšek používají. Nicméně je i spousta dívek, které menstruační kalíšek zatím používat nemohou, neboť je pro ně zavádění nepříjemné. Doporučujeme menstruační kalíšek opatrně vyzkoušet, z počátku to vyžaduje více trpělivosti a najití správného způsobu zavedení. Je to však lepší, než používat zdraví škodlivé vložky a tampóny, zvláště v tomto nízkém věku, kdy se tělo vyvíjí a obzvlště to ženské je velmi citlivé. Pokud menstruační kalíšek vyhovovat zatím nebude, tak se nic neděje. Kalíšek vydrží 10 i více let, takže to zkusíš zase za půlroku. Neváhej nám napsat, rádi pomůžeme a poradíme.

Ano, můžete. Doporučujeme však i při špinění, kdy nebude třeba menstruační kalíšek měnit klidně celý den, tak dodržet doporučení vyprázdnění každých 12 hodin.

Zkušenost / reference s použitím menstruačního kalíšku:
„Děkuji za zaslání ,,mého“ kalíšku. Těšila jsem se na něj a za tři dny ho hned vyzkoušela. Můžu konstatovat, že jsem to zkusila bez zkoušky ,,na nečisto“. A povedlo se. Vůbec žádný problém. První noc jsem se jistila, ale úplně zbytečně.


Jarmila, Ostrava

Menstruační kalíšek je jednoznačně nejekologičtější pomůckou pro Vaši menstruaci.

 • Jeden menstruační kalíšek na 10 let.
 • Žádný odpad.
 • Žádné praní (jako třeba u látkových vložek).
 • Není to plast/guma, není to výrobek z ropy.
 • Snadná ekologická likvidace

Věděli jste, že odpad z tampónů, jejich aplikátorů a balení může za celý Váš život znamenat odpad ve velikosti plné korby nákladní Tatry?!

Cena menstruačního kalíšku se pohybuje dle značky v rozmezí 400 až 700 Kč.
Vzhledem k tomu, že Vám stačí jeden menstruační kalíšek na přibližně 10 let, tak Vám menstruační kalíšek ušetří slušné peníze, které byste jinak vyhodila za zastaralé vložky a tampóny.

Srovnání nákladů na tampóny/vložky oproti menstruačnímu kalíšku

Počet let menstruace Vložky a tampóny* Menstruační kalíšek** Ušetříte díky kalíšku
Jeden cyklus 70 Kč 4,80 Kč 65 Kč
Ročně 910 Kč 62 Kč 848 Kč
Za 10 let 9100 Kč 620 Kč 8480 Kč
Za celý život 40 000 Kč 2 700 Kč 37 000,-

Poznámka:
*Počítáme s menstruací 13x za rok a útratě měsíčně Kč 70,- za tampóny a vložky.
**Počítali jsme, že si nový kalíšek pořídíte každých 8 let.

Menstruační kalíšek je jednoduchý výrobek, vyrobený pouze ze silikonu. Nyní Vám prozradíme, na co se při výběru menstruačního kalíšku zaměřit, abyste vybrala ten nejlepší kalíšek pro Vás. Na první pohled se totiž jednotlivé značky zdají podobné, ale jsou mezi nimi rozdíly, které Vám mohou používání kalíšku velmi zpříjemnit a někdy být i rozdílem, zda Vám bude kalíšek vyhovovat.

Rozdíly jsou v následujících vlastnostech a zde se také dozvíte, podle čeho menstruační kalíšek vybrat, jaký kalíšek zvolit.

1. Materiál menstruačního kalíšku

Materiál menstruačního kalíšku je první, na co se zaměřte. Ten zajistí, aby byl pro Vás vždy kalíšek příjemný, aby se přizpůsobil Vašemu tělu, tvaru Vaší vagíny a tak nijak netlačil a zároveň dobře držel podtlak. Materiál by měl být již na dotek jemný a příjemný.

Základní podmínkou je použití lékařského silikonu, to snad však splňují všichni výrobci. Lékařský silikon zajišťuje zdravotní nezávadnost, nejsou na něj alergické reakce a je lety ověřený.

I mezi lékařským silikonem jsou rozdíly v kvalitě materiálu. Čím vyšší kvalita, tím je kalíšek jemnější a má lepší vlastnosti v pružnosti a držení tvaru. To zajistí lepší funkci a mnohem delší životnost. S vyšší kvalitou silikonu se kalíšek také lépe umývá, je jemnější a má tak menší póry na zachycení částic.

Tip: Většina výrobců na použitém silikonu šetří a používají nejnižší kvalitu lékařského silikonu. Doporučujeme menstruační kalíšek LUNACUP), který je vyroben z lékařského silikonu PLATINOVÉ (*****) kvality.

2. Povrch menstruačního kalíšku

Povrch menstruačního kalíšku by měl být prost především jakýchkoliv drážek, nerovností, záhybů neboť do nich se může zachytávat menstruační krev a znesnadňovat čištěn/údržbu kalíšku.

3. Provedení stopky menstruačního kalíšku

Stopka je zakončení menstruačního kalíšku, které slouží k snadnějšímu vyjmutí menstruačního kalíšku. Když ženy kalíšek dráždí či jej cítí, je to obvykle způsobeno stopkou. Je tak důležité velmi dobře zvolit její provedení.

Stopkakalíšku má splňovat tyto parametry:
– být co nejmenší, aby nepřekážela
– zároveň být dostatečně veliká, aby ji bylo za co zachytit
– mít nějaké výstupky, které zajistí, že nebude klouzat
– být jemná a nemít ostré hrany
– stopka by měla být akorát dlouhá, abyste ji nemuseli zkracovat. Při zkracování (stříhání) vznikají ostré hrany, které pak mohou mírně dráždit.

Tip: Pozor na kulaté a duté stopky (má například MoonCup). Je to nevhodnoý způsob provedení stopky, na které si mnoho žen stěžuje. Když se do duté stopky dostane znečištění, tak se špatně umývá, zároveň je úzká a tak se špatně chytá. Vždy si tak vybírejte stopku plochou.

Zatím s nejlepší provedením stopky jsme se setkali u menstruačního kalíšeku LUNACUP:
– velmi jemná a ohebná. Okraje jsou zaoblené.
– krátká a tak není třeba ji zkracovat
– tvar je do kosočtverce, tím je zajištěno, že i přes kratší délku má dostatečnou šířku, aby ji bylo možné dobře zachytit a zatáhnout za ní
– má na sobě tři vystouplé obruče (gripy), aby prsty neklouzaly

4. Tvarové provedení menstruačního kalíšku

V základu můžeme menstruační kalíšky rozdělit na buď ve tvaru kuželu, nebo zvonu. Obecně lze říci, že kuželovité kalíšky jsou univerzálnější a vyhovují více ženám. Tvar zvonu tak doporučujeme pouze ženám, které mají například povolené svalstvo pánevního dna, kde větší širší kalíšek může být spíše výhodou.

Menstruační kalíšek LUNACUP má právě tvar kuželu.

5. Horní část menstruačního kalíšku a okraj

Horní okraj menstruačního kalíšku a jeho horní část musí být vždy rozšířená. To je totiž část, která se přitiskne ke stěnám pochvy, aby menstruační kalíšek dobře těsnil. Všechny menstruační kalíšky to takto mají řešené. Neplatí však, že čím je okraj širší a vyšší, tak že lépe těsní. Naopak vyšší a širší okraje mohou být při manipulaci s menstruačním kalíškem v pochvě nepříjemné. Toto zesílení má být mírné s výraznější obručí na okraji menstruačního kalíšku.

Dobrým příkladem správného provedení je menstruační kalíšek LUNACUP.

6. Dírky, rysky, gripy

Výstupky: Na spodní části menstruačního kalíšku (nad stopkou), by měly být výstupky (grypy), aby menstruační kalíšek neklouzal při vyjímání.

Dírky: Dírky na menstruačním kalíšku slouží k uvolnění podtlaku, jsou na každém menstruačním kalíšku. Mají být co nejvýše, aby byla co největší kapacita menstruačního kalíšku a dostatečně veliké, aby se dobře čistili.

Rysky: Správný menstruační kalíšek má také objemové rysky, pro měření množství Vaší menstruace.

Dobrým příkladem správného provedení je menstruační kalíšek LUNACUP.

Kvalitní menstruační kalíšek je velmi přizpůsobivý a udrží dobře podtlak (těsní) i když je více zmáčknutý. Proto i když jsme každá jiná, tak i Vám bude menstruační kalíšek dobře sloužit!

Nicméně v životě ženy je obvykle zásadní rozdíl po přirozeném (ne císařským řezem) porodu, proto se v zásadě vybírá ze dvou velikostí:
– pro ženy, které ještě nerodily – menší velikost
– pro ženy, které vaginálně rodily – větší velikost

Většina výrobců také doporučuje zvolit větší velikost po dosažení určitého věku. Naše zkušenost je taková, že do 30 let (a nerodila) je téměř vždy lepší volit velikost menší menstruačního kalíšku, později je to volitelné, obvykle vyhovují obě velikosti a postupně se překlápí do věší velikosti.

Jak vybrat velikost menstruačního kalíšku:
– Pokud jste vaginálně rodila, zvolte nezávisle na věku velikost větší menstruačního kalíšku.
– Pokud jste nerodila (či císařem) a je Vám do 30 let, zvolte menší velikost menstruačního kalíšku.
– Pokud je Vám 30 let a více, zvolte větší velikost menstruačního kalíšku.

Při nejistotě zvažte:
Pokud jste na rozmezí či váháte, tak zvažte tyto hlediska. Víte či se cítíte být dole velmi úzká? Zvolte menší velikost menstruačního kalíšku nehledě na výše uvedené a naopak. Rozhodněte se podle toho, jaké tampóny používáte. Když používáte téměř pouze mini a občas normal, zvolte menší velikost menstruačního kalíšku a pokud používáte pravidelně velikost tampónů normal a často i větší, zvolte větší velikost menstruačního kalíšku.
Pokud stále váháte, zvolte větší velikost menstruačního kalíšku.

Kalíšek pohodlně zakoupíte zde v obchodu s menstruačními kalíšky.

Většina žen, s kterými jsme mluvili, prvně váhala. Menstruační kalíšek je pro Vás něco úplně nového. Doposud jste znala jen vložky a tampóny a teď najednou nějaký menstruační kalíšek, který má být tak skvělý. Jít do toho či ne? Mám jej vyzkoušet? Bude to i pro mě? To jsou otázky, které se promítaly v hlavách většiny žen než se rozhodly.

Rozhodnutí je na Vás: buď budete dál používat vložky či tampóny, které mají vážná zdravotní rizika nebo zvolte řešení, které má pro Vás samé klady.

Pokud se chcete na něco optat, napište nám teď hned na chat či pokud nejsme zrovna on-line, napište nám zprávu (v menu Kontakt). Odpovíme Vám obratem a rádi Vám poradíme a pomůžeme.

Pokud ještě nejste připravena změnit svůj život a mít menstruaci v pohodě, tak nám napište e-mail a my Vám tam zašleme aktuální příběhy žen, které jako Vy váhaly a jaké jsou jejich zkušenosti s kalíškem. Inspirujte se a poučte od žen, které na tom byly podobně. Zde několik zkušeností žen, které kalíšek používají:

 • Zkušenost / reference s použitím menstruačního kalíšku:
  … hlavně bych Vám ráda sdělila, že jsem MAXIMALNE spokojená. Ráda bych vám sdělila, že je to výborná záležitost, vhodná na sport, do vody i na běžné použití a hlavně opravdu maximální finanční úspora. Není třeba nakupovat tampony, ve vodě nemám pocit, že tampon se namočí a mohu být v klidu po celou dobu, co se koupu…Prvotní finanční investice se mi navrátila již tím, že jsem spokojená a že vím, že další menstruace bude již v pohodě…a ještě jednou podotýkám, že finanční úspora také není zanedbatelná….Pokud by kdokoliv potřeboval můj komentář či můj názor, ráda ho komukoliv sdělím a můžete se na mě kdykoliv obrátit. Zdravím vás a jsem s pozdravem –
  Marcela Smrčková, Karlovy Vary
  (na vyžádání Vám zašleme číslo na paní Marcelu, pozn. redakce)
 • Zkušenost / reference s použitím menstruačního kalíšku:
  Dobrý den, po několikaletém váhání a pochybnostech jsem si pořídila menstruační kalíšek. Jsem naprosto nadšená! Od prvního použití je zavádění bezproblémové a funguje báječně, i při sportu. Dělám piloxing a step aerobic což je samé skákání a doskoky rozkročmo a tampony nebyly pohodlné ani bezpečné. Kalíšek obstál na 1***. Nechápu, jak jsem mohla existovat tolik let bez něj ? , tolik roků nepohodlí a řešení různých problémů s výměnami tamponů a jejich likvidací / třeba na cestách nebo návštěvách/. Od této chvíle pro mě končí trauma spojené s obdobím menstruace, mohu existovat svobodně a bez komplikací. Děkuji Vám a všem váhajícím mohu jen vzkázat: nebojte se a jděte do toho!!! Martina z Brna
 • Zkušenost / reference s použitím menstruačního kalíšku:
  Dobrý den,
  tak druhý den testuji kalíšek. Všechno, co se popisuje v recenzích, je pravda, je to opravdu úžasné. Měla jsem štěstí a hned napoprvé se mi vše daří.Ale jedna věc mě opravdu překvapila. Všechny tampony a vložky v jakémkoliv stadiu použití zapáchají. Neuvěřitelné po 20 letech menstruace dnes poprvé vím, že moje krev nesmrdí! Vždy jsem měla pocit, že ty použité tampony a vložky natáhnou do sebe tu smradlavou krev, ale to je naopak! Překvapilo mě, že moje krev je bez sraženin, krásně tekutá a kdybych to mohla napsat upřímně „voní“. Trochu mě překvapil ten silnější podtlak, ale to jsem vyřešila zaváděním, asi to chtělo trochu cviku. Děkuji vám, jsem šťastná, že mám kalíšek, doporučím ho kamarádkám.

Pak ještě na chat paní Dagmar napsala:

„váhala jsem roky a ted jsem ráda i po dvou dnech že ho mám“
„mám užší pochvu se zahnutím dozadu tak se mi asi vždy tak přisaje, jde poznat že ke mě patří; ale je to jiné tampony mě vždy zalamovaly“
„no já mám bolesti při menstruaci docela velké, ale můžu říct že mě tlačil tampon! vložky mi dělají exem, no jsem překvapená, spokojená a štastná, děkuji vám. Je to takový zvláštní pocit jít na záchod a netahám sebou nic, říkám si kde to mám ? a mám ho v sobě opláchnu a jedeme dál. a hlavně takový pocit že mi netrčí ta šnůrka! Tak můžu i před přítelem svobodně chodit nahá.

taky jsem si říkala jak to udělat na veřejných záchodech a pořád sebou tahám vodu na pití takže už vím opláchnu ho vodou na záchodě.“

„Je mi dobře, jsem opravdu ráda, že jsem si ho koupila i u vás, protože mám pocit, že se o mě staráte s více než mateřskou péčí.“

Dagmar, Ostrava

Load More