Menstruační Kalíšek: Často Kladené Otázky | FAQ | Zkušenosti

Mnoho žen, když menstruační kalíšek vidí na fotkách a některé i na živo, tak mají obavu, že je pro ně příliš velký.
Skutečně si myslíte, že zrovna Vám se tam nevejde, ačkoliv jej miliony žen používají a jim se tam bez obtíží vejde?

 • Menstruační kalíšek se před vložením do pochvy složí do úzké ruličky.
  (Rulička je jen o trochu větší jak běžný tampón (2 cm vs. 1,5 cm)
 • Menstruační kalíšek je velmi pružný, přizpůsobí se tvaru Vaší pochvy.
 • Menstruační kalíšek vkládáte vlhký (omytý vodou).
 • Menstruační kalíšek je jemný a nedře, na rozdíl od tampónů.
 • Menstruační kalíšek vkládáte na kraj pochvy, nikoli dozadu jako u tampónu.
 • Je to mnohem snazší, než se zdá. Zatím jsme se nesetkali s ženou, která by to nezvládla.

Menstruační kalíšek LUNACUP je oproti mnohým značkám navržen v souladu s anatomií ženského těla a na základě testování několika tisíců žen. Je více kuželovitého tvaru, s pouze mírně zvýšeným okrajem a díky tomu je příjemnější a ženy jej preferují před jinými provedeními.

 • Použití lékařského silikonu ve zdravotnictví za posledních 50 let prokázalo, že je zcela bezpečný a zdravotně nezávadný. Jeho použití jako implantát/náhrada srdeční chlopně mluví samo za sebe.
 • Materiál má zároveň antibakteriální vlastnosti, kdy nepodporuje množení bakterií, bakterie se na něm neudrží, nemají živnou půdu. Zároveň je menstruační kalíšek po celou dobu uzavřen v pochvě a není tak spojen s vnějším prostředím (ani šňůrkou jako u tampónu), stává se tak součástí těla ženy.
 • Menstruační kalíšek nijak nenarušuje pH a vlhkost v pochvě ženy, je k prostředí zcela neutrální.
  Kalíšek se přizpůsobí tvaru pochvy, netlačí.

Jak z výše uvedeného vyplývá, s menstruačním kalíškem nejsou spojeny žádné zdravotní komplikace a rizika. Menstruační kalíšek se pouze nedoporučuje používat v 6-ti nedělí po porodu, kdy je třeba zanechat volný průchod z pochvy ven.

Naopak, mnoho žen od doby, co používají menstruační kalíšek, již netrpí na opakující se záněty, mykózy apod. S menstruačním kalíškem je menstruace mnohem přirozenější a zdravá.
Některé ženy také kalíšek používají do chlorovaných bazénů i mimo menstruaci, pro dodatečnou ochranu pro jejich citlivé prostředí pochvy. Menstruační kalíšek díky podtlaku pochvu dostatečně chrání.

Tip: Menstruační kalíšek LUNACUP prošel kompletním testem zdravotní nezávadnosti u Státního zdravotního ústavu ČR.

Používání menstruačního kalíšku je snadné. Mnoho žen má obavy, že to nezvládnou, přitom zatím každá žena to zvládla. Že by to nakonec nebylo tak složité, jak se Vám zdá? Zde je návod, jak menstruační kalíšek zavést a vyjmout.

Před prvním použitím menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšek před první menstruací desinfikujete sterilací ve vařící vodě nebo páře. Kalíšek vložíte do vařící vody a necháte cca 5 minut vyvařit.

Vložení menstruačního kalíšku – návod

Obvyklý způsob je, že menstruační kalíšek opláchnete vodou, aby byl vlhký. Sednete si normálně na WC (případně v podřepu) a menstruační kalíšek složíte jedním z doporučných způsobů. Složený menstruační kalíšek je malý, kompaktní a pevný. Kalíšek jedním plynulým pohybem vložíte složeným koncem na kraj vagíny. Posunete jej trochu hlouběji a uvolníte. Kalíšek se okamžitě rozbalí. Pokud tzv. stopka (držátko/úchyt na konci kalíšku) kouká ven, tak menstruační kalíšek posunete hlouběji, aby byla celá stopka uvnitř. Následně za kalíšek mírně zatáhnete a trochu jej potočíte (když se kalíšek plně nerozvinul, tak nyní již ano). Zatáhnete ta stopku, zda kalíšek klade odpor a je tedy zcela přitisknutý ke stěnám pochvy a tak je pro Vás 100 % ochranou proti protečení.

Hotovo! Celé to zabere 20-30 vteřin.

Vyjmutí menstruačního kalíšku – návod

V slabší dny menstruace vyprázdníte menstruační kalíšek po 8 až 12 hodinách, v silné dny po 3-6 hodinách. Obecně ženám kalíšek vydrží 2-3 déle než tampón.

Opět vsedě na WC (či v podřepu) vsunete dva prsty (ukazováček a palec) ke spodku menstruačního kalíšku a ukazováčkem kalíšek zmáčknete v jeho spodku. Tím se zruší vytvořený podtlak (pevné přitisknutí horního okraje kalíšku ke stěnám pochvy). Podtlak je třeba zrušit, abyste kalíšek netahala silou. Jakmile jste zrušila podtlak, tak buď za spodek kalíšku, nebo za stopku, kalíšek vytáhnete pomalým tahem napůl ven z pochvy. Pak jej pevně chytíte za jeho spodek, abyste jej držela stále nahoru. Krev díky podtlaku stále zůstává uvnitř kalíšku. Vyjmete jej celý a menstruační krev vyprázdníte do WC.

Menstruační kalíšek následně opláchnete pod proudem studené vody a znovu zavedete.

Po skončení menstruace – návod

Po skončení Vašich měsíčků menstruační kalíšek prvně standardně omyjete studenou vodou a pak doporučujeme jej opět na několik minut vyvařit ve vařící vodě či umýt intim gelem. Váš menstruační kalíšek pak vložíte do sáčku a máte jej připravený na další menstruační cyklus.

Společně s menstruačním kalíškem LUNACUP získáte podrobný návod s vysvětlením krok za krokem, jak kalíšek používat a jak o něj pečovat. A kdyby náhodou návod nestačil, můžete se na nás vždy obrátit – telefonicky, e-mailem či přes praktický a oblíbený on-line chat. S námi máte jistotu Vaší spokojenosti.

Menstruační kalíšek má životnost 10 let i více.

Důvodem k výměně menstruačního kalíšku je buď změna jeho zabarvení (přirozená vlastnost silikonu, nemá vliv na funkčnost) nebo snížení jeho pružnosti a tak snížení přizpůsobení Vašemu tělu.

Pouze menstruační kalíšek LUNACUP je vyroben z lékařského silikonu PLATINOVÉ (*****) kvality a to zajišťuje, že jeho pružnost a další vlastnosti vydrží po mnoho let. Proto je na něj nadstandardní záruka 5 let. Očekávaná životnost je však 10 let.

Menstruační kalíšek je spolehlivý a nezklame Vás ani v těch nejnáročnějších situacích, jako je plavání, sport, tanec či společenské události. Menstruační kalíšek se po správném zavedení pevně přitiskne kolem dokola ke stěnám pochvy. Díky jeho pružnosti a vytvořenému podtlaku, pevně drží za všech okolností. Veškerá menstruační krev se tak hromadí do něj a nikam jinam nemůže téci.

Menstruační kalíšek tedy nikdy neproteče?

I menstruační kalíšek může protéci a to tehdy, pokud dojde k jeho přeplnění až k malým otvorům pro uvolnění podtlaku. Pak obvykle dojde k uvolnění podtlaku a menstruační kalíšek může kolem okrajů mírně protéci. Ženy obvykle vycítí, když kalíšek začíná být plný.

Menstruační kalíšek je oproti vložce i tampónu mnohem spolehlivější a jistější způsob. Pokud dáte na naše rady, tak pro Vás bude kalíšek 100 % jistotou čistoty a pohodlí za všech okolností.

Společně s menstruační kalíšek LUNACUP získáte podrobný návod s vysvětlením krok za krokem, jak kalíšek používat a jak o něj pečovat. A kdyby náhodou návod nestačil, můžete se na nás vždy obrátit – telefonicky, e-mailem či přes praktický a oblíbený on-line chat. S námi máte jistotu Vaší spokojenosti.

Menstruační kalíšek je jednoduchý výrobek, vyrobený pouze ze silikonu. Nyní Vám prozradíme, na co se při výběru menstruačního kalíšku zaměřit, abyste vybrala ten nejlepší kalíšek pro Vás. Na první pohled se totiž jednotlivé značky zdají podobné, ale jsou mezi nimi rozdíly, které Vám mohou používání kalíšku velmi zpříjemnit a někdy být i rozdílem, zda Vám bude kalíšek vyhovovat.

Rozdíly jsou v následujících vlastnostech a zde se také dozvíte, podle čeho menstruační kalíšek vybrat, jaký kalíšek zvolit.

1. Materiál menstruačního kalíšku

Materiál menstruačního kalíšku je první, na co se zaměřte. Ten zajistí, aby byl pro Vás vždy kalíšek příjemný, aby se přizpůsobil Vašemu tělu, tvaru Vaší vagíny a tak nijak netlačil a zároveň dobře držel podtlak. Materiál by měl být již na dotek jemný a příjemný.

Základní podmínkou je použití lékařského silikonu, to snad však splňují všichni výrobci. Lékařský silikon zajišťuje zdravotní nezávadnost, nejsou na něj alergické reakce a je lety ověřený.

I mezi lékařským silikonem jsou rozdíly v kvalitě materiálu. Čím vyšší kvalita, tím je kalíšek jemnější a má lepší vlastnosti v pružnosti a držení tvaru. To zajistí lepší funkci a mnohem delší životnost. S vyšší kvalitou silikonu se kalíšek také lépe umývá, je jemnější a má tak menší póry na zachycení částic.

Tip: Většina výrobců na použitém silikonu šetří a používají nejnižší kvalitu lékařského silikonu. Doporučujeme menstruační kalíšek LUNACUP), který je vyroben z lékařského silikonu PLATINOVÉ (*****) kvality.

2. Povrch menstruačního kalíšku

Povrch menstruačního kalíšku by měl být prost především jakýchkoliv drážek, nerovností, záhybů neboť do nich se může zachytávat menstruační krev a znesnadňovat čištěn/údržbu kalíšku.

3. Provedení stopky menstruačního kalíšku

Stopka je zakončení menstruačního kalíšku, které slouží k snadnějšímu vyjmutí menstruačního kalíšku. Když ženy kalíšek dráždí či jej cítí, je to obvykle způsobeno stopkou. Je tak důležité velmi dobře zvolit její provedení.

Stopkakalíšku má splňovat tyto parametry:
– být co nejmenší, aby nepřekážela
– zároveň být dostatečně veliká, aby ji bylo za co zachytit
– mít nějaké výstupky, které zajistí, že nebude klouzat
– být jemná a nemít ostré hrany
– stopka by měla být akorát dlouhá, abyste ji nemuseli zkracovat. Při zkracování (stříhání) vznikají ostré hrany, které pak mohou mírně dráždit.

Tip: Pozor na kulaté a duté stopky (má například MoonCup). Je to nevhodnoý způsob provedení stopky, na které si mnoho žen stěžuje. Když se do duté stopky dostane znečištění, tak se špatně umývá, zároveň je úzká a tak se špatně chytá. Vždy si tak vybírejte stopku plochou.

Zatím s nejlepší provedením stopky jsme se setkali u menstruačního kalíšeku LUNACUP:
– velmi jemná a ohebná. Okraje jsou zaoblené.
– krátká a tak není třeba ji zkracovat
– tvar je do kosočtverce, tím je zajištěno, že i přes kratší délku má dostatečnou šířku, aby ji bylo možné dobře zachytit a zatáhnout za ní
– má na sobě tři vystouplé obruče (gripy), aby prsty neklouzaly

4. Tvarové provedení menstruačního kalíšku

V základu můžeme menstruační kalíšky rozdělit na buď ve tvaru kuželu, nebo zvonu. Obecně lze říci, že kuželovité kalíšky jsou univerzálnější a vyhovují více ženám. Tvar zvonu tak doporučujeme pouze ženám, které mají například povolené svalstvo pánevního dna, kde větší širší kalíšek může být spíše výhodou.

Menstruační kalíšek LUNACUP má právě tvar kuželu.

5. Horní část menstruačního kalíšku a okraj

Horní okraj menstruačního kalíšku a jeho horní část musí být vždy rozšířená. To je totiž část, která se přitiskne ke stěnám pochvy, aby menstruační kalíšek dobře těsnil. Všechny menstruační kalíšky to takto mají řešené. Neplatí však, že čím je okraj širší a vyšší, tak že lépe těsní. Naopak vyšší a širší okraje mohou být při manipulaci s menstruačním kalíškem v pochvě nepříjemné. Toto zesílení má být mírné s výraznější obručí na okraji menstruačního kalíšku.

Dobrým příkladem správného provedení je menstruační kalíšek LUNACUP.

6. Dírky, rysky, gripy

Výstupky: Na spodní části menstruačního kalíšku (nad stopkou), by měly být výstupky (grypy), aby menstruační kalíšek neklouzal při vyjímání.

Dírky: Dírky na menstruačním kalíšku slouží k uvolnění podtlaku, jsou na každém menstruačním kalíšku. Mají být co nejvýše, aby byla co největší kapacita menstruačního kalíšku a dostatečně veliké, aby se dobře čistili.

Rysky: Správný menstruační kalíšek má také objemové rysky, pro měření množství Vaší menstruace.

Dobrým příkladem správného provedení je menstruační kalíšek LUNACUP.

Kvalitní menstruační kalíšek je velmi přizpůsobivý a udrží dobře podtlak (těsní) i když je více zmáčknutý. Proto i když jsme každá jiná, tak i Vám bude menstruační kalíšek dobře sloužit!

Nicméně v životě ženy je obvykle zásadní rozdíl po přirozeném (ne císařským řezem) porodu, proto se v zásadě vybírá ze dvou velikostí:
– pro ženy, které ještě nerodily – menší velikost
– pro ženy, které vaginálně rodily – větší velikost

Většina výrobců také doporučuje zvolit větší velikost po dosažení určitého věku. Naše zkušenost je taková, že do 30 let (a nerodila) je téměř vždy lepší volit velikost menší menstruačního kalíšku, později je to volitelné, obvykle vyhovují obě velikosti a postupně se překlápí do věší velikosti.

Jak vybrat velikost menstruačního kalíšku:
– Pokud jste vaginálně rodila, zvolte nezávisle na věku velikost větší menstruačního kalíšku.
– Pokud jste nerodila (či císařem) a je Vám do 30 let, zvolte menší velikost menstruačního kalíšku.
– Pokud je Vám 30 let a více, zvolte větší velikost menstruačního kalíšku.

Při nejistotě zvažte:
Pokud jste na rozmezí či váháte, tak zvažte tyto hlediska. Víte či se cítíte být dole velmi úzká? Zvolte menší velikost menstruačního kalíšku nehledě na výše uvedené a naopak. Rozhodněte se podle toho, jaké tampóny používáte. Když používáte téměř pouze mini a občas normal, zvolte menší velikost menstruačního kalíšku a pokud používáte pravidelně velikost tampónů normal a často i větší, zvolte větší velikost menstruačního kalíšku.
Pokud stále váháte, zvolte větší velikost menstruačního kalíšku.

Kalíšek pohodlně zakoupíte zde v obchodu s menstruačními kalíšky.

Load More