Menstruační Kalíšek: Často Kladené Otázky | FAQ | Zkušenosti

Menstruační kalíšek je moderní pomůcka pro ženy v době jejich menstruace. Je to jemný silikonový kalíšek, který si složený zavedete do pochvy. Zde se rozevře a zachycuje menstruační krev. Po naplnění jej vyjmete a menstruační krev vylijete. Menstruační kalíšek pak opláchnete a znovu zavedete. Takto jeden kalíšek používáte celý cyklus. Po skončení cyklu kalíšek sterilujete vyvařením a uschováte k dalšímu použití příští měsíc.

Pochyby, otázky?
Možná nyní máte pochyby a také spoustu otázek. S kalíškem máme letité osobní zkušenosti a tak Vám zde všechny Vaše otázky zodpovíme. Pokud bychom něco přehlédli, tak nám svůj dotaz napište, odpovíme Vám obratem.

Na všechny Vaše pochyby a otázky hledejte odpověď v těchtou dvo faktech:
– Kalíšek každý měsíc již několik let používá po celém světě miliony žen. Dobrovolně ho vyměnily za vložky a tampóny.

– Nejčastější reakce, které nám ženy volají či píšou po vyzkoušení kalíšku:
„To je taková pohoda, už bych neměnila! Škoda, že jsem se o tom nedozvěděla dřív!“

Používání menstruačního kalíšku je snadné. Mnoho žen má obavy, že to nezvládnou, přitom zatím každá žena to zvládla. Že by to nakonec nebylo tak složité, jak se Vám zdá? Zde je návod, jak menstruační kalíšek zavést a vyjmout.

Před prvním použitím menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšek před první menstruací desinfikujete sterilací ve vařící vodě nebo páře. Kalíšek vložíte do vařící vody a necháte cca 5 minut vyvařit.

Vložení menstruačního kalíšku – návod

Obvyklý způsob je, že menstruační kalíšek opláchnete vodou, aby byl vlhký. Sednete si normálně na WC (případně v podřepu) a menstruační kalíšek složíte jedním z doporučných způsobů. Složený menstruační kalíšek je malý, kompaktní a pevný. Kalíšek jedním plynulým pohybem vložíte složeným koncem na kraj vagíny. Posunete jej trochu hlouběji a uvolníte. Kalíšek se okamžitě rozbalí. Pokud tzv. stopka (držátko/úchyt na konci kalíšku) kouká ven, tak menstruační kalíšek posunete hlouběji, aby byla celá stopka uvnitř. Následně za kalíšek mírně zatáhnete a trochu jej potočíte (když se kalíšek plně nerozvinul, tak nyní již ano). Zatáhnete ta stopku, zda kalíšek klade odpor a je tedy zcela přitisknutý ke stěnám pochvy a tak je pro Vás 100 % ochranou proti protečení.

Hotovo! Celé to zabere 20-30 vteřin.

Vyjmutí menstruačního kalíšku – návod

V slabší dny menstruace vyprázdníte menstruační kalíšek po 8 až 12 hodinách, v silné dny po 3-6 hodinách. Obecně ženám kalíšek vydrží 2-3 déle než tampón.

Opět vsedě na WC (či v podřepu) vsunete dva prsty (ukazováček a palec) ke spodku menstruačního kalíšku a ukazováčkem kalíšek zmáčknete v jeho spodku. Tím se zruší vytvořený podtlak (pevné přitisknutí horního okraje kalíšku ke stěnám pochvy). Podtlak je třeba zrušit, abyste kalíšek netahala silou. Jakmile jste zrušila podtlak, tak buď za spodek kalíšku, nebo za stopku, kalíšek vytáhnete pomalým tahem napůl ven z pochvy. Pak jej pevně chytíte za jeho spodek, abyste jej držela stále nahoru. Krev díky podtlaku stále zůstává uvnitř kalíšku. Vyjmete jej celý a menstruační krev vyprázdníte do WC.

Menstruační kalíšek následně opláchnete pod proudem studené vody a znovu zavedete.

Po skončení menstruace – návod

Po skončení Vašich měsíčků menstruační kalíšek prvně standardně omyjete studenou vodou a pak doporučujeme jej opět na několik minut vyvařit ve vařící vodě či umýt intim gelem. Váš menstruační kalíšek pak vložíte do sáčku a máte jej připravený na další menstruační cyklus.

Společně s menstruačním kalíškem LUNACUP získáte podrobný návod s vysvětlením krok za krokem, jak kalíšek používat a jak o něj pečovat. A kdyby náhodou návod nestačil, můžete se na nás vždy obrátit – telefonicky, e-mailem či přes praktický a oblíbený on-line chat. S námi máte jistotu Vaší spokojenosti.

Z vložek a tampónů jste zvyklá používat slovo „mění“, však menstruační kalíšek máte jeden a neměníte jej, nýbrž pouze vylijete, omyjete a znovu zavedete. Menstruační kalíšek se tedy „vyprazdňuje“.

Ze zkušeností mnoho žen vyplývá, že menstruační kalíšek vyprazdňují 2-3x déle než tampóny, které používaly. Pokud jste v silný den své menstruace měnila tampón každé 2 hodiny, s menstruačním kalíškem budete vyprazdňovat za 4-6 hodin.

Obecně v silné dny se menstruační kalíšek vyprazdňuje po 3-6 hodinách v ostatní dny již zcela v pohodě 8 až 12 hodin. Většinou to pak probíhá tak, že si jej vyprázdníte ráno, když vstanete, pak v rámci oběda či po příchodu ze zaměstnání. A pak večer před spaním.

Typicky v zaměstnání, na cestách, tam  kde není umyvadlo u WC?

Opravdu nejpohodlnější je, když je WC s umyvadlem. To však v zaměstnání, na veřejných toaletách a často ani doma tak není. Dobrá zpráva je, že menstruační kalíšek použijete a vyprázdníte i tam! My Vám teď poradíme, jaké řešení doporučujeme a sami používáme. Vždy záleží na situaci, zvláště na síle menstruace a toho, co Vám osobně vyhovuje.

Uvědomte si, že menstruační kalíšek se velmi snadno udržuje. Menstruační krev se na něm nezachytává a krev je v jeho vnitřní části, nikoliv vnější, za kterou jej držíte.

Postupy, jak menstruační kalíšek vyprázdnit na veřejných toaletách:

  • Nejjednodušší: menstruační kalíšek vyprázdněte a znovu zaveďte. Je to zcela v pořádku. Menstruační kalíšek je vystaven venkovnímu prostředí pouze několik vteřin. Když můžete, kalíšek opláchněte, však nic se neděje, pokud tak neučiníte.
  • Vezměte si s sebou do kabinky PET láhev s vodou a po vyjmutí menstruační kalíšek opláchněte a znovu zaveďte. Nebo použijte intimní vlhčené ubrousky a kalíšek vytřete.
  • Menstruační kalíšek normálně zajdete opláchnout k umyvadlu (při slabší menstruaci).

A co v přírodě, túře, při kempování?

Stejně jako na veřejných toaletách, jen doporučujeme mít s sebou vlhčené ubrousky/kapesníčky, pro Vaše očištění.

Ano, můžete. Známe mnoho žen, které měly opravdu velmi silnou menstruaci, tampóny ani vložky jim nestačily. Používaly tampóny superplus/maxi a menstruační kalíšek jim vyřešil jejich velké trápení s menstruací. I přesto že musí menstruační kalíšek častěji vyprazdňovat, je to pro ně velká úleva a mnohem větší jistota!

Ano, můžete. Menstruační kalíšek se zavádí nízko do pochvy a vaginální kroužek nijak neovlivňuje. Mnoho žen s vaginálním kroužkem již roky menstruační kalíšek používají.

Ano, můžete. Mnoho žen používá obojí najednou a jsou spokojené. Občas se vyskytne případ, kdy je nitroděložní tělísko vytlačeno. Může k tomu dojít z důvodu anatomie – nízký čípek či zavádění kalíšku hodně vysoko. K samovolnému vypuzení tělíska z těla dochází u jednoho z dvaceti zavedených nitroděložních tělísek / nejčastěji v prvních třech měsících po aplikaci /. Doporučujeme požádat gynekologa, aby vlákna sahající do pochvy zkrátil na minimum a kalíšek vyndávat nejlépe vytlačením pomocí svalů pánevního dna. Mnoho žen menstruační kalíšek spolu s nitroděložním tělískem spokojeně používá.

S neporušenou panenskou blánou lze menší velikost menstruačního kalíšku používat. Jsou dívky i ve věku 13-14 let, které menstruační kalíšek používají. Nicméně je i spousta dívek, které menstruační kalíšek zatím používat nemohou, neboť je pro ně zavádění nepříjemné. Doporučujeme menstruační kalíšek opatrně vyzkoušet, z počátku to vyžaduje více trpělivosti a najití správného způsobu zavedení. Je to však lepší, než používat zdraví škodlivé vložky a tampóny, zvláště v tomto nízkém věku, kdy se tělo vyvíjí a obzvlště to ženské je velmi citlivé. Pokud menstruační kalíšek vyhovovat zatím nebude, tak se nic neděje. Kalíšek vydrží 10 i více let, takže to zkusíš zase za půlroku. Neváhej nám napsat, rádi pomůžeme a poradíme.

Load More