Je to častá obava žen, která vychází ze zvyku krev zachytit do něčeho savého – vložky/tampónu (buničiny). Tato pochybnost tak není na místě, krev je zcela přirozeně zachytávána a za několik hodin (doporučujeme alespoň každých 12 hodin) vylita.

Menstruační krev pomalu vytéká z čípku (děložní hrdlo) otvorem o velikosti hlavičky špendlíku. Ve stoje i vleže se krev hromadí v menstruačním kalíšku.
Pokud budete stát na hlavě, tak krev malým otvorem neproteče zpět, ženy běžně menstruační kalíšek používají i při cvičení jógy apod. Pokud budete mít vložku, tak poloze hlavou vzhůru bude také krev, které je v tu dobu v pochvě téci nahoru. To je zcela přirozené a nehrozí žádné riziko.
Však pochva odděluje vnitřek těla od vnějšího prostředí a menstruační kalíšek navíc vytváří podtlak a zamezuje přístupu vzduchu z venku. Menstruační krev se tak nemůže kazit, nemůže zapáchat, tak jako tomu dochází u vložek, kde krev reaguje se vzduchem a množstvím baktérií.

Tip: Věděli jste, že vložky a tampóny nejsou sterilované. Buničina či podobný materiál z kterého je tampón vyroben, projde celou výrobou, je zabalen a tak se dostává k Vám a Vy nemáte možnost jej sterilovat, ani umýt. Menstruační kalíšek můžete kdykoliv sterilovat vyvařením či v páře snadno doma a umýt.

Zkušenost / reference s použitím menstruačního kalíšku:
Já se přidávám k ostatním ženám, které menstruační kalíšek mají, jsem s ním naprosto spokojená a doporučuji ho všem svým známým.

Krásný den nashledanou

Renata z Jihlavy