Používání menstruačního kalíšku je snadné. Mnoho žen má obavy, že to nezvládnou, přitom zatím každá žena to zvládla. Že by to nakonec nebylo tak složité, jak se Vám zdá? Zde je návod, jak menstruační kalíšek zavést a vyjmout.

Před prvním použitím menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšek před první menstruací desinfikujete sterilací ve vařící vodě nebo páře. Kalíšek vložíte do vařící vody a necháte cca 5 minut vyvařit.

Vložení menstruačního kalíšku – návod

Obvyklý způsob je, že menstruační kalíšek opláchnete vodou, aby byl vlhký. Sednete si normálně na WC (případně v podřepu) a menstruační kalíšek složíte jedním z doporučných způsobů. Složený menstruační kalíšek je malý, kompaktní a pevný. Kalíšek jedním plynulým pohybem vložíte složeným koncem na kraj vagíny. Posunete jej trochu hlouběji a uvolníte. Kalíšek se okamžitě rozbalí. Pokud tzv. stopka (držátko/úchyt na konci kalíšku) kouká ven, tak menstruační kalíšek posunete hlouběji, aby byla celá stopka uvnitř. Následně za kalíšek mírně zatáhnete a trochu jej potočíte (když se kalíšek plně nerozvinul, tak nyní již ano). Zatáhnete ta stopku, zda kalíšek klade odpor a je tedy zcela přitisknutý ke stěnám pochvy a tak je pro Vás 100 % ochranou proti protečení.

Hotovo! Celé to zabere 20-30 vteřin.

Vyjmutí menstruačního kalíšku – návod

V slabší dny menstruace vyprázdníte menstruační kalíšek po 8 až 12 hodinách, v silné dny po 3-6 hodinách. Obecně ženám kalíšek vydrží 2-3 déle než tampón.

Opět vsedě na WC (či v podřepu) vsunete dva prsty (ukazováček a palec) ke spodku menstruačního kalíšku a ukazováčkem kalíšek zmáčknete v jeho spodku. Tím se zruší vytvořený podtlak (pevné přitisknutí horního okraje kalíšku ke stěnám pochvy). Podtlak je třeba zrušit, abyste kalíšek netahala silou. Jakmile jste zrušila podtlak, tak buď za spodek kalíšku, nebo za stopku, kalíšek vytáhnete pomalým tahem napůl ven z pochvy. Pak jej pevně chytíte za jeho spodek, abyste jej držela stále nahoru. Krev díky podtlaku stále zůstává uvnitř kalíšku. Vyjmete jej celý a menstruační krev vyprázdníte do WC.

Menstruační kalíšek následně opláchnete pod proudem studené vody a znovu zavedete.

Po skončení menstruace – návod

Po skončení Vašich měsíčků menstruační kalíšek prvně standardně omyjete studenou vodou a pak doporučujeme jej opět na několik minut vyvařit ve vařící vodě či umýt intim gelem. Váš menstruační kalíšek pak vložíte do sáčku a máte jej připravený na další menstruační cyklus.

Společně s menstruačním kalíškem LUNACUP získáte podrobný návod s vysvětlením krok za krokem, jak kalíšek používat a jak o něj pečovat. A kdyby náhodou návod nestačil, můžete se na nás vždy obrátit – telefonicky, e-mailem či přes praktický a oblíbený on-line chat. S námi máte jistotu Vaší spokojenosti.