Menstruační kalíšek je jednoduchý výrobek, vyrobený pouze ze silikonu. Nyní Vám prozradíme, na co se při výběru menstruačního kalíšku zaměřit, abyste vybrala ten nejlepší kalíšek pro Vás. Na první pohled se totiž jednotlivé značky zdají podobné, ale jsou mezi nimi rozdíly, které Vám mohou používání kalíšku velmi zpříjemnit a někdy být i rozdílem, zda Vám bude kalíšek vyhovovat.

Rozdíly jsou v následujících vlastnostech a zde se také dozvíte, podle čeho menstruační kalíšek vybrat, jaký kalíšek zvolit.

1. Materiál menstruačního kalíšku

Materiál menstruačního kalíšku je první, na co se zaměřte. Ten zajistí, aby byl pro Vás vždy kalíšek příjemný, aby se přizpůsobil Vašemu tělu, tvaru Vaší vagíny a tak nijak netlačil a zároveň dobře držel podtlak. Materiál by měl být již na dotek jemný a příjemný.

Základní podmínkou je použití lékařského silikonu, to snad však splňují všichni výrobci. Lékařský silikon zajišťuje zdravotní nezávadnost, nejsou na něj alergické reakce a je lety ověřený.

I mezi lékařským silikonem jsou rozdíly v kvalitě materiálu. Čím vyšší kvalita, tím je kalíšek jemnější a má lepší vlastnosti v pružnosti a držení tvaru. To zajistí lepší funkci a mnohem delší životnost. S vyšší kvalitou silikonu se kalíšek také lépe umývá, je jemnější a má tak menší póry na zachycení částic.

Tip: Většina výrobců na použitém silikonu šetří a používají nejnižší kvalitu lékařského silikonu. Doporučujeme menstruační kalíšek LUNACUP), který je vyroben z lékařského silikonu PLATINOVÉ (*****) kvality.

2. Povrch menstruačního kalíšku

Povrch menstruačního kalíšku by měl být prost především jakýchkoliv drážek, nerovností, záhybů neboť do nich se může zachytávat menstruační krev a znesnadňovat čištěn/údržbu kalíšku.

3. Provedení stopky menstruačního kalíšku

Stopka je zakončení menstruačního kalíšku, které slouží k snadnějšímu vyjmutí menstruačního kalíšku. Když ženy kalíšek dráždí či jej cítí, je to obvykle způsobeno stopkou. Je tak důležité velmi dobře zvolit její provedení.

Stopkakalíšku má splňovat tyto parametry:
– být co nejmenší, aby nepřekážela
– zároveň být dostatečně veliká, aby ji bylo za co zachytit
– mít nějaké výstupky, které zajistí, že nebude klouzat
– být jemná a nemít ostré hrany
– stopka by měla být akorát dlouhá, abyste ji nemuseli zkracovat. Při zkracování (stříhání) vznikají ostré hrany, které pak mohou mírně dráždit.

Tip: Pozor na kulaté a duté stopky (má například MoonCup). Je to nevhodnoý způsob provedení stopky, na které si mnoho žen stěžuje. Když se do duté stopky dostane znečištění, tak se špatně umývá, zároveň je úzká a tak se špatně chytá. Vždy si tak vybírejte stopku plochou.

Zatím s nejlepší provedením stopky jsme se setkali u menstruačního kalíšeku LUNACUP:
– velmi jemná a ohebná. Okraje jsou zaoblené.
– krátká a tak není třeba ji zkracovat
– tvar je do kosočtverce, tím je zajištěno, že i přes kratší délku má dostatečnou šířku, aby ji bylo možné dobře zachytit a zatáhnout za ní
– má na sobě tři vystouplé obruče (gripy), aby prsty neklouzaly

4. Tvarové provedení menstruačního kalíšku

V základu můžeme menstruační kalíšky rozdělit na buď ve tvaru kuželu, nebo zvonu. Obecně lze říci, že kuželovité kalíšky jsou univerzálnější a vyhovují více ženám. Tvar zvonu tak doporučujeme pouze ženám, které mají například povolené svalstvo pánevního dna, kde větší širší kalíšek může být spíše výhodou.

Menstruační kalíšek LUNACUP má právě tvar kuželu.

5. Horní část menstruačního kalíšku a okraj

Horní okraj menstruačního kalíšku a jeho horní část musí být vždy rozšířená. To je totiž část, která se přitiskne ke stěnám pochvy, aby menstruační kalíšek dobře těsnil. Všechny menstruační kalíšky to takto mají řešené. Neplatí však, že čím je okraj širší a vyšší, tak že lépe těsní. Naopak vyšší a širší okraje mohou být při manipulaci s menstruačním kalíškem v pochvě nepříjemné. Toto zesílení má být mírné s výraznější obručí na okraji menstruačního kalíšku.

Dobrým příkladem správného provedení je menstruační kalíšek LUNACUP.

6. Dírky, rysky, gripy

Výstupky: Na spodní části menstruačního kalíšku (nad stopkou), by měly být výstupky (grypy), aby menstruační kalíšek neklouzal při vyjímání.

Dírky: Dírky na menstruačním kalíšku slouží k uvolnění podtlaku, jsou na každém menstruačním kalíšku. Mají být co nejvýše, aby byla co největší kapacita menstruačního kalíšku a dostatečně veliké, aby se dobře čistili.

Rysky: Správný menstruační kalíšek má také objemové rysky, pro měření množství Vaší menstruace.

Dobrým příkladem správného provedení je menstruační kalíšek LUNACUP.